Sosyal Medya Uygulamalarında Yenilikler

Karantina günlerinde sosyal mecralara uzaktan iletişimi güçlendirici güncellemeler geldi. Facebook 24 Nisan’da internet sitesinden yapılan duyuruyla önemli gelişmeler paylaştı.

 

Facebook şirketi, şu anda WatsApp, Instagram, Messenger gibi en çok kullanımı olan sosyal mecraların sahibi. Bu uygulamaların tek bir şirket bünyesinde toplanması neticesinde iletişimdeki ihtiyaçlar daha hızlı görülebiliyor. Şirket salgın döneminde, canlı yayınların ve eş zamanlı iletişimin arttığını belirtti ve  WhatsApp ile Messenger ‘dan her gün 700 milyondan fazla hesabın aramada bulunduğunu açıkladı.

 

Facebook şirketi, uygulamalarda yapılan yenilikleri tanıttı. Yenilikler arasında müzik dünyasının da kullanabileceği önemli gelişmeler var.

 

Facebook’ta Canlı Yayın Özelliklerinde Değişiklikler ve Yenilikler

 

Yapılan  duyuruların çoğunluğu Facebook üzerinde yoğunlaşmış durumda. Facebok’a gelecek yeni özellikler şöyle:

 

Facebook üzerinden açılan canlı yayınlara farklı bir hesabı ekleme özelliğini getirdi. Bu sayede Facebook’ta da açılan canlı yayınlara başka bir hesap eklenip ortak canlı yayın yapılabiliyor. Canlı video yayına geçmeden önce gönderinin kimler tarafından izlenebileceği belirlenebiliyor. Bunun dışında yayına başlamadan, yayını izlememesi istenen kişiler hariç tutulup listedeki diğer tüm kişilerin izlemesine izin verip yayına geçme özelliği de seçilebiliyor.

 

Facebook canlı yayın etkinliklerinde, canlı yayın tarihini önceden belirtmek ve katılımcıların yayınlara kaydı mümkün olacak. Bu arada Facebook, içerik üreticileri ve işletmelerin yayınlarına ücretli erişim sağlamayı da planlıyor. Online performanslardan, sınıflara, konferanslara kadar içerik üreticiler bu özellikleri her şeyde kullanılabilecek. Özellikle pandemi nedeniyle konserlerin iptal edildiği bu günlerde müzisyenler  Facebook’un bu özelliğiyle biletli performans etkinlikleri düzenleyebilecek.

 

Facebook’un canlı yayınlara ekleyeceği destek butonu sayesinde bağışçılar, kar amacı gütmeyen kurumlara bağışta bulunabilecekler.

 

Facebook, videolarda sadece sesi dinleme seçeneğini de aktifleştirecek. Herkese açık videolar Facebook hesabı olmayanlar için de internetten de erişilebilir olacak. Bazı Facebook sayfaları yayınlarının telefondan dinlenebileceği ücretsiz numara bağlantılarını paylaşabilecekler. Bu yeni bağlantı şekli sayesinde videonun sesi, telefondan dinlenebilecek.

 

Bunların dışında, kullanıcıların yıldızlar alıp bunu favori içerik üreticilerine yayınlarında gönderebilmeleri seçeneği de getiriliyor. Duyuruya göre her yıldız 1 cent’e karşılık gelecek.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Tencent, Hintli Streaming Servisi Gaana’dan Hisse Aldı

 

Facebook’ta yapılacak yenilikler pandemi sürecinde durmuş eğlence ve müzik sektörü için yeni kazanç yolları yaratabilir.

 

Bunlar dışında Facebook oyun dünyasına ilişkin, “Turnuvalar” özelliği gibi yenilikleri de getirdi.

 

Bu özelliklerin çoğu dünyada farklı bölgelerde kullanılmaya başlandı.

 

Salgın döneminde video içerikler oldukça önemli bir yerde konumlandı. Facebook uygulaması gelecek güncellemelerle streaming pazarında varlığını hissettirecek atılımlar yaptı. Fakat hala Facebook’tan para kazanmak için streaming gelirlerinin paylaşım oranları bilinmiyor. Özellikle oyun alanında yayınların yoğunlukta olduğu ve en sık canlı yayınların gerçekleştiği platformlardan Twitch’te son dönemlerde müzisyenlerin canlı yayınlarının arttığı görülüyor. Twitch’e oranla Youtube’da kazanç oranının daha yüksek olduğu biliniyor. Youtube’da gelir elde etme başvurusu yapmak için öncelikle son 12 ayda 4000 saat izleme süresine ulaşmış olma ve 1.000 aboneye sahip olma sınırlarını aşmak gerekiyor. Twitch’de ise bu oran da daha düşük.  Facebook, yayınların streaminginde nasıl bir kazanç şekli ve ne gibi sınırlamaların öngörüldüğünü henüz açıklamadı.

 

Bununla birlikte Facebook’un da yakın zamanda müzisyenler için, Twitch’de kullanılan bağış toplama sistemi gibi bir özelliği eklenmesi de bekleniyor. Youtube’da da “Katıl” sekmesiyle içerik üreticilere ödenecek aylık  bir bedel karşılığı belirlenen özel hizmetlerden yararlanma özelliği bulunuyor. İçerik üreticiler “katıl” özelliğini kullananların kullanıcı adının yanında rozet bulunması, kimsenin görmediği videolara erişebilmesi, bildirim önceliği, emoji kullanabilme, yayına alınabilmesi gibi farklı özelliklerle erişim vererek değerlendirebiliyor.

 

Instagram’a Gelen Yenilikler

 

Facebook’a kıyasla Instagram’da yenilikler çok daha az. Pandemi öncesinde de canlı yayına konuk alma özelliği aktifti, pandemi döneminde müzisyenler dahil tüm Instagram kullanıcıları bu özelliği sıkça kullandı. Instagram’a yeni gelen özelliklerden biri, canlı videoların artık bilgisayarlardan da izlenebilir olması. Bununla birlikte canlı yayınların IGTV’ye yüklenebilmesi özelliğini ekledi. Bundan önce sadece hikayede paylaşılabilen canlı yayınlar 24 saat boyunca izlenebiliyordu.

 

Bunlar dışında şirketin internet sayfasında yayınlanan ilanda Messenger Rooms, Watsapp, Portal, Messenger Kids ve Facebook Dating gibi uygulamalarına ilişkin yenilikler de yer alıyor.