Sosyal Medya Platformlarından Haberler

Pandemi, teknoloji ve sosyal mesafe derken hayatımız sosyal medyada devam etmeye başladı. Sosyal medya platformları ise zamanla değişiyor, gelişiyor.

 

Twitter’da da yeni gelişmeler var. Twitter yazılı ifadede en çok kullanılan sosyal mecra platformu olarak liderliğini devam ettiriyor. Yazı stilinde değişikliğe giden Twitter yeni bir yazı tipi ve yüksek kontrast özelliği sunuyor.

 

Gizlilik üzerine sosyal medya şirketlerinin çoğu çalışmalar geliştiriyor. Facebook’un Messenger video ve sesli aramalarına da uçtan uca şifreleme özelliği getireceği söyleniyor. Aslında Facebook şirketi WhatsApp’ın da sahibi ve zaten WhatsApp’ta bu özelliği kullansa da Facebook’ta bu uygulama yeni başlayacak gibi görünüyor.

 

WhatsApp en çok kullanılan yazışma platformu olarak neredeyse hepimizin telefonunda ilk indirilen uygulama oluyor. Android ve iOS arası geçişlerde ise yazışmaların aktarımı soru işaretleri oluşturuyordu. WhatsApp’a gelen yeniliklerle iOS işletim sistemli bir telefondan androide veya androidden iOS işletim sistemli telefonlara geçişte sohbetlerin diğer telefonlara aktarımı gerçekleşebilecek. WhatsApp ayrıca internet uygulaması için yeni sticker ve fotoğraf düzenleme araçlarını da uygulamaya koyacak.

 

Öte yandan Instagramda çok fazla kötüye kullanım gerçekleşiyor. Oldukça fazla kullanıcısı olan sosyal medya platformu yeni güvenlik önlemleri getiriyor. Instagram mesajlar kısmında mesaj atanları kısıtlamak için özellikler sunuyor. Bu şekilde kötü amaçlı gelen mesajların da önlenmesi sağlanabiliyor. Instagramda mesajlara ilişkin kısıtlamalar ayarlar kısmından yönetilebiliyor.

 

Bazı uygulamalar ise çocukları koruyucu önlemler alıyor. TikTok oldukça fazla kullanıcısı olan bir platform. TikTok, 2020’nin de en çok indirilen uygulaması unvanına sahip oldu. Platformu çoğunlukla genç kesim ve hatta çocuklar kullanıyor. TikTok küçük yaştaki kullanıcıları için belli kısıtlamalar getiriyor. Yeni gelecek kısıtlamalarla 13-15 yaş arası kullanıcılar saat 21.00’den ve 16-17 yaş arası kullanıcılar saat 22.00’den itibaren bildirim almayacak. 16 ve 17 yaşındakilerin de doğrudan mesaj almayı seçmeleri için ise bu seçeneği aktifleştirmeleri gerekecek. YouTube’dan da yeni güvenlik önlemleri geliyor. YouTube ve YouTube Kids için 18 yaşın altındaki kullanıcıları korumak için yeni güvenlik önlemleri getiriyor. 13-17 yaş arasındaki kullanıcılar için özel yüklemelere ayarlanacak, yani platforma koydukları içerik yalnızca onlar veya seçtikleri insanlar tarafından görülebilir olacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sony Music Entertainment AWAL’ı Satın Aldı, Yankısı Büyük Oldu

 

Reddit uygulaması da TikTok, Instagram ve diğer kısa formatlı video platformları benzeri bir uygulama başlatıyor. Kısa formatlı videolar TikTok ile başlasa da sosyal medya platformları bu uygulamayı çok sevdi.

 

Bir haber de Amazon Music ve Disney+ işbirliğine ilişkin geldi. Büyük streaming servisleri aboneliklerini genişletmek için işbirliği sistemlerine yönelebiliyorlar. Amazon Music ve Disney+ da bu konuda yeni bir uygulama yapıyor. Amazon ve Disney+ ortak paketler üreterek birleşik paket olarak üyelik gerçekleştirecek.

 

Diğer yandan Spotify’ın da beklenen yeni özelliğinin lansmanı yaklaşıyor. Spotify HiFi özelliği, cihazlara ve Spotify Connect özellikli hoparlörlere CD kalitesinde, kayıpsız ses formatında müzik sunacak, böylelikle hayranların en sevdikleri parçaların keyfini daha fazla derinlik ve netlikle çıkarabilecek bir özellik eklenmiş olacaktı. Özelliğin lansmanı 2021’in bitimine oldukça az zaman kalsa da hala gerçekleşmedi. Sosyal medyada bir kullanıcı tarafından Spotify HiFi içeriğine ilişkin görüntüler yayınlandı. Bu görüntüler resmi açıklama henüz yapılmasa da beklenen özelliğin gelişinin yakın olduğunu düşündürüyor.

 

Fotoğraf: Alexander Shatov