Sony Music’ten Bir Yıllık Dönemde 1 milyar ABD Doları Büyüme

Music Business Worldwide’ın Sony Corp’un 13 Mayısta açıkladığı mali rapora göre yaptığı haberde Mart ayı sonu itibariyle Sony Music kayıtlı müzik gelirleri 2019 ilk çeyreğine göre % 13,5 artışla 1,074 milyar ABD Doları’na yükseldi.

 

2020 1. dönem müzik endüstrisi açısından oldukça sakin bir dönem olmasına rağmen, etkili albümler sayesinde Sony Music gelirleri yıldan yıla ilk çeyrekte dördüncü kez bir milyar ABD Doları’na üzerinde bir rakama ulaştı.

 

Yapılan analize göre streaming gelirleri 138 milyon ABD Doları artarak, % 27,4 büyümeyle 641,7 milyon ABD Doları’na ulaştı. Fiziki gelirler ise % 10,9 büyüme ile 196,3 milyon ABD Doları’na yükseldi. Ancak bu büyüme 2019 yılı ilk çeyreğine göre.

 

*Tablo Music Business Worldwide analizine göre hazırlanmıştır.

 

Ne var ki bu iyi haberin yanında 2019 son çeyreğine bakıldığında Sony Music’in hem kayıtlı müzik gelirlerinde (% 7,2), hem streaming gelirlerinde (%4,1) düşüş var. Gözüken o ki Covid-19 Sony’nin birinci çeyrek gelirlerini etkilemiş. Ancak  şirket, Sony Corp’un müzik bölümü, kayıtlı müzik, yayıncılık ve ‘Görsel Medya ve Platform’ dahil olmak üzere, 12 ayda Mart sonuna kadar COVID-19’un doğrudan konsolide operasyon gelirlerinde sadece % 1’lik bir düşüşe neden olduğunu tahmin ediyor.

 

Sony Corp dünyanın dört bir yanında, özellikle ABD’de, yeni müziklerin piyasaya sürülmesinde gecikmeler yaşandığını söylüyor ve yeni müzikteki gecikmelerin ABD’de ve stream müzik oranının yüksek olduğu diğer ülkelerde karlılık üzerindeki etkisinin şimdilik sınırlı kaldığını ekliyor. Streaming oranının nispeten düşük olduğu Japonya ve Almanya gibi ülkelerde ise, dışarıya çıkma kısıtlamaları nedeniyle CD’ler ve diğer paketlenmiş medya satışlarının azaldığını söylüyor.

 

Sony yıldan yıla ilk çeyrek büyümesine karşın gelirlerdeki düşüşe de dikkat çekiyor. Japonya ve diğer bölgelerde konserler ve diğer etkinliklerin ertelenmesi ve iptali nedeniyle bilet geliri, satış geliri ve video gelirinde azalma olduğunu söyleyen Sony, reklam harcamalarındaki küresel düşüş nedeniyle, reklam destekli streaming hizmetlerinden elde edilen gelirler ve TV reklamlarında müzik lisanslamasından elde edilen gelirlerin azaldığını da ekliyor. Ayrıca, sinema ve TV şovlarının yapımındaki gecikmeler müzik lisanslama gelirlerinde düşüşe neden oluyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify’dan Yeni Uygulama: Sanatçı ve Şirketlere Şarkı Önerme Olanağı

 

Sony Corp’un müzik edisyon bölümü (Sony / ATV (EMI Music Publishing dahil) ve Sony Music Publishing Japan) mali yılın ilk çeyreğinde 367,6 milyon ABD Doları (40.065 milyar Yen) tutarında dış gelir kaydetti.

 

Sony’nin kayıtlı müzik, edisyon ve ‘Görsel Medya ve Platform’ dahil olmak üzere genel müzik bölümü ise mali takvim yılının ilk çeyreğinde 1,908 milyar ABD Doları (207.95 milyar Yen) satış gerçekleştirdi.