Sony Corp Yıllık Müzik Geliri Tahminini Artırdı

Sony Corp’un Müzik bölümü, şirketin mali yılı olan Mart 2021’de sona eren 12 aylık dönem için hem gelir hem de kar tahminlerini yeniden düzenleyerek artırdı.

 

Sony Corp’un müzik bölümü, kayıtlı müzik operasyonlarını, müzik edisyon işlerini (Sony/ATV dahil) ve animasyon ve bunlara dayalı oyunları içeren Visual Medya&Platformu’nu kapsıyor.

 

28 Ekim’de Sony Corp tarafından yayınlanan yeni mali tablolara göre, bu üç bölümün yıllık olarak toplam 850 milyar yen (yaklaşık 8 milyar dolar) gelir elde edeceği tahmin ediliyor. Firmanın Ağustos ayında yayımladığı 790 milyar Yen (564 milyon dolar)’lik bir önceki tahminine göre bu % 7,6 artış demek.

 

Sony ayrıca birleşik müzik operasyonlarının yıllık işletme karına ilişkin önceki tahminini % 16,9 artırarak 152 milyar yen (yaklaşık 1,4 milyar dolar) olarak belirledi.

 

Mobil cihazlar için oyun uygulamalarının beklenen güçlü performansına ve Görsel Medya ve Anime iş satışlarında beklenen artışa ek olarak Sony, Kayıtlı Müzik’teki streaming gelirlerinde beklenen artış nedeniyle müzik gelirlerine ilişkin yıllık tahminini artırdığını söyledi.

 

Bu tahmin artışı 2020 Eylül ayı sonunda Sony’nin elde ettiği kayıtlı müzik gelirlerinden kaynaklandı. Sony bu dönemde 1,16 milyar gelir sağlayarak çeyrek döneme ilişkin en büyük artışı sağladı (% 11,2). Spotify, Apple Music, Amazon Music gibi streaming platformları tarafından ödenen gelirler kayıtlı müzik gelirlerinin % 64’ünü oluşturarak 742,3 milyon dolar oldu.

 

Sony Music, geçtiğimiz yıl üçüncü çeyreğinde CD ve plak satışlarından 189,1 milyon dolar gelir elde etmişti. 2020 üçüncü çeyreğinde Sony, küresel salgına rağmen fiziki satışlardan 247,5 milyon dolar gelir elde etti.

 

Bu çeyrekte indirme gelirleri ise yıllık bazda 82 milyon dolarla sabit kaldı. Ancak Sony, senkronizasyon, temsili alan lisanslama, canlı müzik gelirleri ve ürün satışlarını içeren “Diğer” kayıtlı müzik gelirinde pandemiye bağlı bir düşüş gördü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Canlı Konserleri Başlatmak İçin Arayışlar Sürüyor

 

2019 3. Çeyreğinde 151,3 milyon dolar olan diğer gelirler 2020’nin 3. çeyreğinde 89,5 milyon dolara düştü.

 

Sony Corp’un müzik edisyon gelirleri – Sony / ATV artı Sony Music Publishing Japan dahil – Eylül ayı sonuna kadar üç ayda 353,7 milyon dolar oldu. Bir önceki yılın aynı dönem geliri 357,6 milyon dolar idi.

 

Fotoğraf: Nikita Kostrykin