Sony-AWAL Soruşturmasında Yeni Aşama

İngiltere Rekabet ve Pazar Düzenleme Kurumu tarafından başlatılan soruşturmada Sony kendisine yöneltilen soruları sonunda yanıtladı.

 

İngiltere hükümetinin ilgili sitesinde yayınlanan bilgilere göre  Sony cevaplarını 25 Ekim 2021 tarihinde verdi.

 

Sony verdiği cevaplarda AWAL’ı satın almasının rekabeti ortadan kaldırmak yerine daha güçlü hale getirdiğini belirtti.

 

Sony, Kobalt Grubu bünyesindeki AWAL’ın kar etmediğini ve varlığını sürdürmekte zorlandığını belirterek, satın alma ile pazarda devam etme şansı sağlandığını vurguladı.

 

AWAL teknolojisi ve iş modelinin pazarda tek olmadığı ve başka firmaların da benzer modeller ve teknolojiler kullandığı belirtildi.

 

Cevap metninde yer alan önemli yaklaşımlardan birisi de Sony Music Entertainment (SME) ile AWAL arasında, hatta SME’nin sahibi olduğu The Orchard arasında bir rekabetinin söz konusu olmadığıydı. Sony iki platformun farklı müşteri kitlesi olduğunu, The Orchard şirketlere yönelik olarak çalışırken AWAL’ın sanatçıları hedeflediğini vurguladı.

 

Soruşturmanın önemi, alınacak kararın sadece Sony ve AWAL’ı değil diğer şirketleri de yakından ilgilendirecek olması. Dünyanın önde gelen müzik ülkelerinden olan İngiltere’nin rekabet nedeniyle satın almaları engellemesi diğer büyük şirketleri de etkileyecek. Bu nedenle müzik dünyasında büyük tartışmalara neden olan Sony’nin AWAL’ı satın almasına ilişkin soruşturma yakından takip ediliyor.

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Kanada’da Korsan IPTV Satıcılarına Ceza