Shakira’ya 8 Yıl Hapis Cezası Tehdidi

İspanya savcıları, Kolombiyalı süper pop yıldızı Shakira’nın vergi kaçakçılığı iddiasıyla yargılanması beklenen davasında suçlu bulunursa mahkemeden sekiz yıl iki ay hapis cezasına çarptırılmasını talep edeceklerini söylediler.

 

Hatırlanacağı üzere Shakira İspanya’da vergi kaçakçılığı davası ile karı karşıya kalmıştı. Dava ilk olarak Aralık 2018’de İspanyol savcıların şarkıcıyı 2012 ile 2014 yılları arasında kazanılan gelirleri üzerinden 15,5 milyon dolar vergi kaçırdığı suçlaması ile manşetlere çıktı.

 

2012 ile 2014 yılları arasında İspanyol hükümetine 14,5 milyon avro (15 milyon dolar) vergi ödememekle suçlanıyor. Savcılar ayrıca 24 milyon avro (24 milyon dolar) para cezası isteyeceklerini söylediler.

 

İddianame Shakira’ya yönelik altı suçlamayı detaylandırıyor. Şarkıcı bu hafta savcılar tarafından sunulan bir uzlaşma anlaşmasını reddetti ve bunun yerine mahkemeye gitmeyi seçti.

 

Londra’daki basın danışmanları Cuma günü yaptıkları açıklamada, Shakira’nın “birey ve vergi mükellefi olarak kusursuz davranış sergileyerek her zaman yasalara uyduğunu ve işbirliği yaptığını” söylediler.

 

Shakira’nın İspanyol halkla ilişkiler ekibi bu haftanın başlarında, sanatçının 3 milyon avro faiz de dahil olmak üzere borçlu olduğu söylenen tutarı yatırdığını söyledi.

 

Barselona’daki savcılar, Grammy kazanan Shakira’ının 2012 ve 2014 yılları arasında her bir yılın yarısından fazlasını İspanya’da geçirdiğini ve ülkede vergi ödemesi gerektiğini iddia ettiler.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Shakira Hapis Tehdidi İle Karşı Karşıya