Ses Streaming Sayıları Normalleşiyor mu?

Araştırma şirketi Nielsen Music / MRC Data, ABD’de Covid-19 pandemisinin müzik dahil eğlence tüketimi üzerindeki etkisini izlemeye devam ediyor. Ses streamingler hala genel olarak düşüşte ancak araştırma ‘normalleşmeye’ işaret ediyor. Müzik videoların izlenmesinin artmaya devam ettiği görülüyor.

 

Nielsen Music / MRC Data yaptığı son araştırmaya göre 26 Mart’ta sona eren haftada düşüş % 9,4 iken, 2 Nisan’da biten haftada % 8, 9 Nisan’da biten haftada ise % 6,5 oldu.

 

Normal haftalara göre 26 Mart tarihinde sona eren haftada video streamingler % 2,4 arttı. 2 Nisan’da biten haftada % 6,3, 9 Nisan’da biten haftada ise % 8,1 arttı.

 

Nielsen Music / MRC Data canlı etkinliklere gitme konusunu da ele aldı. İlk araştırmalarda, katılımcıların % 29’u eve kapanmalar bittikten sonraki bir ay içinde konsere gitmeyi düşüneceklerini belirtmişti. Ancak son araştırmasına göre bu oranın % 23’e düştüğü görülüyor.

 

Canlı etkinlikler konusu yaşandıkça görülecek bir durumda. Farklı kurum ve şirketler tarafından yapılan araştırmalar farklı sonuçlar veriyor. Farklılıklar anketlerin zamanlamasına da bağlı gözüküyor. Salgının başlangıç günlerinde hemen gideriz diyenlerin salgın yayıldıkça sağlık önlemleri talep ettiği ve etkinliğe gitmeyeceği süreyi uzattığı görülüyor.

 

Nielsen Araştırmasına göre sanal konserleri izleme oranları ise % 1 arttı. İki hafta önce bir konser stream edebileceklerini söyleyenler % 34 iken, şu anda % 35. Ancak canlı streamler için ödeme istekliliği % 29’dan % 28’e indi.

 

Fotoğraf: Nicolas LB
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Amazon Music’ten Wondery Podcast Anlaşması