Sektörden > Gelişmeler

Gençlere ve gençlik öncesi yaş grubuna yönelen ve müzikle iç içe olan sosyal oyun platformu Roblox, 1 milyar dolar değerinde bir tutarla halka açılıyor.

Avrupa Birliği’nin 27 üyesi kültür için ek 600 milyon avroluk bütçeyi müzakere ederek kabul etti ve önümüzdeki 7 yıl içerisinde kültüre harcanacak bütçenin 2,8 milyar avro olmasını kararlaştırdı.

Apple Store’da satılan uygulamaların bedeli üzerinden %30 düzeyinde komisyon alan Apple, aleyhine yapılan bir dizi şikayet ve açılan davalardan sonra kısmi bir yeniden düzenleme yaptığını duyurdu.

Tokyo Super Hits Live 2020 Spotify’ın orijinal çalma listesi Tokyo Super Hits’e hayat veren canlı streaming etkinliği olacak. Tokyo Super Hits, lansmanından bu yana her hafta çok çeşitli Japon pop müzik sanatçılarını dünyaya tanıttı.

Flaming Lips, 11 Aralık Cuma akşamı Oklahoma City/The Criterion'da "Dünyanın ilk balonlu konserini" gerçekleştireceklerini duyurdu.

Oyun dünyasında canlı streamingler ilk defa yer almıyor. Fortnite Marshmello ve Travis Scott konserleriyle bunu ilk başlatanlardan.

Spotify’ı yakında Apple Watch üzerinden doğrudan dinlemek mümkün olacak. Spotify’ın, iOS telefona ihtiyaç duymadan Apple Watch aracılığıyla Wi-Fi ve GSM şebekesi üzerinden doğrudan kullanıma olanak veren uygulaması sınırlı sayıda kullanıcıya açıldı.

Kültür ve yaratıcılık alanında çalışan 110 Avrupa kuruluşu, Avrupa Birliği ve üye devletlere ortak bir çağrıda bulunarak kültürün Covid 19’dan çıkış planlarının merkezinde yer alması gerektiğini duyurdular.

TikTok Sony Music’le lisans anlaşmasını imzaladı. Artık TikTok içerik oluşturucuları Sony Music repertuarını kullanabilecek.

Facebook gelirleri üçüncü çeyrekte yıldan yıla % 22 artarak 21,47 milyon dolara ulaştı. Reklam gelirlerindeki artış da % 22 ile 21,22 milyon dolara ulaştı.