Sektörden > Gelişmeler

Apple tarafından yapılan duyuruya göre yeni müzik videolarını ve ilk gösterimlerini, özel olarak seçilmiş müzik videolarından oluşan blokları, canlı şovlar ve etkinliklerin yanı sıra listeleri ve konukları içeren popüler müzik videoları yayınlayan 24 saatlik ücretsiz Apple Music TV başlatıldı.

Hollanda eser sahipleri meslek birliği Buma Stemra dünyanın en yaygın kısa mobil video paylaşım sitesi olan TikTok ile lisans anlaşmasını imzaladı. TikTok’un Avrupa’da 100 milyon aktif kullanıcısı var.

Spotify tarafından yapılan açıklamada konuşma içerikleriyle müziği yan yana getirecek yeni bir adım attıkları duyuruldu. Bu yeni uygulama ile podcast içinde konuşmanın yanısıra şarkıların tam hallerinin yer alması mümkün olacak.

Ağustos ayının başında Danimarka repertuarının YouTube’dan kaldırılacağına dair haberin yapıldığı sıralarda YouTube ve Polaris görüşmeleri üçüncü ayını doldurmuştu. Ekim ayı itibariyle taraflar nihayet anlaşmaya vardılar.

YouTube Music artık kullanıcıların müzik zevkinize göre ayarlanmış birkaç çalma listesi sunan yeni bir My Mix bölümünü hizmetlerine ekliyor. Uygulama henüz herkese açık değil.

Rusya, Orta ve Doğu Avrupa'nın en büyük bankası olarak bilinen devlet kontrolünde olan Sberbank Rusya ve o bölgedeki diğer 10 ülkede mevcut olan ve altı milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan Zvuk adlı müzik streaming servisini satın aldığını duyurdu.

Twitch, Soundtrack isimli yeni özelliğini açıkladı. Soundtrack ile birlikte Twitch kullanıcıları videolarında kullanmak üzere lisanslı müziğe ulaşabilecekler.

Önde gelen uygulama geliştiricileri, dijital platformlarda rekabeti teşvik etmek ve inovasyonu korumak için uygulama adaleti koalisyonunu oluşturdular.

CISAC tarafından verilen ISWC Uluslararası Standart Eser Kodu sistemi ISWC Net olarak güncellendi. ISWC Net meslek birliklerinde kayıtlı olan bütün eserlerin meta verilerini içerecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bale, opera ve tiyatrolar sergilenmeye devam edecek.