Sektörden > Gelişmeler

Canlı organizasyon devlerinden AEG Presents iklim dostu turne planlaması için özel bir birim kurduğunu açıkladı.

MESAM - MSG arasında uzun zamandır sürdürülen görüşmeler anlaşma ile sonuçlandı. Eser sahibi meslek birlikleri, MESAM - MSG İş Birliği Protokolü’nü imzaladı.

Spotify’ın Facebook ile ortaklığı ile Spotify’ın Mini Player’ı artık Facebook’ta mevcut olacak. Spotify Premium kullanıcıları, iOS ve Android'deki Facebook uygulaması içinden şarkıları keşfedip, deneyimleyebilecekler.

Sanal gerçeklik uzmanı MelodyVR ve müzik streaming platformu Napster'ın birleşmesinin ardından Aralık 2020'de kurulan Londra merkezli Napster Group, iki işletmeyi birleştiren Napster markalı yeni bir platformun lansmanına hazırlanıyor. 

27 Mart'ta test amaçlı olarak Barselona Palau Sant Jordi’de yapılan 5.000 kişilik konserle ilgili olarak Cruïlla Festivali'nin direktörü Jordi Herreruela, insanların mekan içinde dışarıdan daha güvenli olacağını söylemişti.

Spotify, 2020’de gerçekleşen küresel salgın sonrasında çevrimiçi etkinliklere yönelik çalışmalara ağırlık verdi. Çevrimiçi etkinliklerin sanatçı profillerinde yayınlanabilmesine ilişkin çalışmalarını başlattı.

Clubhouse, yayıncılara ödeme yapılması sistemini aktifleştirdi. Son zamanların gözde sesli sohbet odası Clubhouse, 5 Nisan’da yayınladığı blog yazısıyla yayıncıların artık ödeme sisteminden yararlanabileceğini belirtti.

Avrupa’nın bağımsız yapım şirketleri birliği IMPALA, Avrupa bağımsız müzik sektörü için sürdürülebilirlik programını başlatıyor. Paket, IMPALA için bir iklim tüzüğü, genel hedefler ve üyeler için gönüllü araçlardan oluşuyor.

TikTok, Güney Afrika Müzik Hakları Organizasyonu ve Besteci Söz yazarları Müzik Edisyonları Birliği ile çok yıllık lisans anlaşması imzaladı. Anlaşma hak takibi kuruluşlarının temsil ettiği söz yazarları, besteciler ve müzik yayıncılarına ait repertuarın platformda kullanılmasına ilişkin telif bedellerini içeriyor.

Geçtiğimiz haftalarda verdiğimiz Universal Hisselerinin ortaklara satılacağı haberi gerçekleşiyor. Ortaklar hisse devri işlemlerini onayladı.