Sektörden > Gelişmeler

Müzik dünyasında katalog satın alımlarının ve iş birliklerinin hız kesmediği bir dönemde yatırım haberleri de sık gelmeye başladı.

Müzik dünyasının olmazsa olmazı katalog alımları ve iş birlikleri devam ediyor. İşte bu hafta öne çıkanlar…

Büyük şirketlerin büyüme eğilimi yeni finasman arayışlarını da beraberinde getiriyor. Universal Grubu yaptığı yatırımlar sonrasında bir milyar avro tutarında Eurobond ihraç etti.

Sanatçılar her gün çeşitli sosyal medya ve streaming platformlarında hayranlarıyla etkileşim kuruyor. Bu etkileşimi düzinelerce platformdaki değerle karşılaştırmak kolay değil, ancak  sanatçı ve yöneticileri için çok önemli. Chartmetric, Artist Career Stage ve Artist Growth isimli kendi kategorizasyon sistemini geliştirdi.

Bir vinyl plak çıkarma arzusu olan herhangi bir sanatçı, uzun bir bekleme süresinin gerektiği gerçekliğiyle karşı karşıya kalıyor. Bazı durumlarda 12 ay kadar beklenebiliyor. Ancak iş yükünü hafifletmeye yardımcı olacak bir dizi yeni vinyl baskı tesisi devreye girmek üzere.

Apple Music Student aboneliği fiyatı 1 dolar arttı.  Apple, değişikliği henüz resmi olarak açıklamadı. 2015'te piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez herhangi bir Apple Music uygulamasının fiyatı arttı.

DistroKid, Apple Music, Amazon Music, Tidal ve Vevo platformlarında sınırsız sabit ücretli video dağıtımı olan DistroVid'i resmi olarak başlattı.

BTS grubunun üyesi J-Hope'tan solo bir albüm geliyor. Solo albümün 15 Temmuz'da piyasaya sürüleceği duyuruldu.

Amerika Telif Hakları Kurulu streaming hizmetlerinin 2023-2027 telif oranlarını henüz belirlememişken Spotify, Amzon, Google gibi streaming platformları yapılacak ödemelerin ertelenmesini talep etti.

Geçtiğimiz hafta YouTube, Z kuşağı izleyicilerine ve içerik oluşturucularına odaklanan yeni küresel YouTube Trendleri raporunu yayınladı.