Sektörden > Gelişmeler

12 Ocak’ta Bandsintown yedi günlük ücretsiz denemenin ardından ayda 9,99 dolar olan Bandsintown Plus uygulamasını başlatmıştı. Sadece Amerika’da geçerli olan hizmet ilk etapta 25'ten fazla münhasır canlı şovları, röportajları ve orijinal dizileri içerdi.

Spotify’ın 22 Şubat'ta gerçekleşen "Stream On" etkinliğinde CEO Daniel Ek, stream servisinin 80 yeni pazara daha açılacağını duyurdu. Etkinliğin başlarında “Spotify'ın küresel ayak izini önemli ölçüde genişleteceğiz. Bu hareket ile Spotify dünya çapında yeni pazarlarda bir milyardan fazla insana ulaşacak”

YouTube, 2020 Eylül ayında Hindistan'da kısa biçimli video biçimlerini beta versiyonu için test etmeye başlamıştı. YouTube Shorts’un beta sürümünün kısa süre içerisinde -büyük olasılıkla Mart ayında- ABD’de başlatılması bekleniyor.

Bloomberg geçtiğimiz günlerde yaptığı haberle TikTok’un, Hintli teknoloji firması InMobi'ye ait ve TikTok rakibi Roposo'nun sahibi Glance'e satışı ile ilgili bir ihtimal olduğunu bildirdi.

Geçen Kasım ayında, eser sahipleri ve edisyonlar adına Amerika Mekanik Lisanslama Kolektifi (MLC) ile bağlantı kuran DLC tarafından eşleşmediği için ödenmemiş olan  "Birkaç yüz milyon dolar" paranın kara kutuda beklediği açıklaması yapılmıştı. MLC kullanıcılardan 424,4 milyon dolar aldı.

Warner Music Group, Arap dünyasının önde gelen bağımsız şirketi Rotana Music'e yatırım yaptığını duyurdu. Anlaşma, WMG’nin hızla büyüyen Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki varlığını genişletirken, yapım şirketinin ünlü repertuarının kültürler arası fırsatlar bulmasını da sağlayacak.

Universal Müzik Grubu’nun (UMG) hisselerini devretme haberi sonrasında ana firma Vivendi SA’nın hisseleri tarihinin en büyük sıçramasını yaptı. Bir gün içinde % 24 değer kazanan hisselerin bu değer artışı, 1989 yılında satışa sunulduklarından beri en yüksek oran.

Deezloader, Deemix gibi kendisi ile benzerlik gösteren ve içeriklerini indirme imkanı sunan korsan sitelere DMCA ihlali nedeniyle ihtar gönderen Deezer, sonrasında sisteminde yaptığı değişikliklerle etkili teknik önlemler almıştı.

Sony Music’in uzun bir süredir edisyon şirketi olarak bilinen Sony/ATV adı 25 yıl sonra sona eriyor ve Sony Music Publishing olarak yeni bir edisyon dönemi başlıyor.

Rusya’da Yandex’e yayın haklarının münhasır sahibi olan grubun kaynak videosuna gönderim yapmaksızın, kendi ekranında kendi reklamları ile yayın yapması nedeniyle dava açıldı.