Sektörden

Türkiye müzik endüstrisinin ihtiyacı olan desteği görebilmesi için “Görünür” olma ihtiyacı olduğu ve görünürlük için de “Veri” gerektiği iddiasıyla, gerekli veriyi toplamak amacıyla kurulan Müzik Platformu internet sitesi açıldı ve çalışmalarına başladı.

Yapılan yeni bir araştırma müzik kullanıcılarının yaklaşık % 65'inin hesaplarına ilişkin kimlik bilgilerini paylaştığını, % 40'ının ise başkalarının kendi hesaplarına erişimlerini satabileceklerini gösteriyor.

Apple Music, sanatçılara ve yapım şirketlerine Spotify'ın ortalama streaming ücretlerinin iki katını ödediğini söyledi.

Spotify, 2020’de gerçekleşen küresel salgın sonrasında çevrimiçi etkinliklere yönelik çalışmalara ağırlık verdi. Çevrimiçi etkinliklerin sanatçı profillerinde yayınlanabilmesine ilişkin çalışmalarını başlattı.

Amazon son yıllık raporunu açıkladı. CEO Jeff Bezos hissedarlara yazdığı mektupta "Dünya çapında 200 milyondan fazla Prime üyemiz var" diyerek bu rakamın Ocak 2020’de 150 milyon olduğunu belirtti.

Pandemi sürecinde canlı etkinliklerin ertelenmesi ve iptal edilmesi ile birlikte canlı performans sektörünün sekteye uğraması sonrasında “Save Our Stages” kampanyası başlatılmıştı. Bağış amaçlı kampanyaların sonuncusu 200.000 doları aşan NFT Müzayedesi oldu.

Hollanda Fieldlab Events etkinlik firmasının başı çektiği “Back To Live!/Canlıya Dön!” girişimi canlı etkinliklere dönüşü Nisan ayındaki çeşitli etkinliklerle test etmeye başlamış, dönüş programının test etkinliklerinin sonuçlarına göre şekilleneceğini bildirmişti.

Global Citizen, 13 Nisan Salı günü yaptığı açıklama ile 8 Mayıs’ta “Vax Live” adlı canlı stream konserine ev sahipliği yapacağını duyurdu. Amaç, Vax Live ile “Doz başına dolar” bağışı yapılarak global bazda aşının mümkün olduğunca çok yaptırılabilmesi, yaygınlaştırılması.

Live Nation yakın zamanda biletli canlı stream platformu Veeps’in çoğunluk hissesini satın almıştı. İki şirket şimdi Amerika’da 60’tan fazla konser salonunun ve ikonik mekanın, anahtar teslim canlı stream etkinlikler için hazırlanması amacıyla kolları sıvadı.

Son dönemde teknoloji ve yeni pazarlara yaptığı yatırımlarla dikkatleri üzerine çeken Warner bunlara yenilerini ekledi. Spotify ile podcast anlaşması yaparken Asya bölgesi için When Records şirketininin faaliyete başladığını duyurdu.