Satın Almalar Devam Ediyor

MBW’nin kaynaklarına göre Sony Müzik Edisyon Ekibi, şarkı yazarı Ashley Gorley’le repertuarını satın almak için 40 milyon dolarlık anlaşma sağladı.

 

Sony Müzik Edisyon Ekibi (SMP), ödüllü söz yazarı Ashley Gorley’ün tüm repertuarını almak için Domain Capital Grubu ile ortaklık kurdu.

 

Music Business World Wide’in haberine göre, modern country hitlerinin en tutarlı ve övülen yazarlarından biri olan Gorley, anlaşmanın bir parçası olarak SMP’nin hem eski repertuarını hem de gelecekteki çalışmalarını yayınlamasını sağlayacak ileriye dönük bir anlaşma imzaladı.

 

2018’de Gorley, repertuarının % 50 hissesini (2018 yılına kadar çıkarmış olduğu şarkılar için) New York merkezli Round Hill Müziğe sattı.

 

MBW, anlaşmanın ayrıca Gorley’nin 2018-2022 yıllarında yazmaya devam ettiği müzikler için telif haklarının % 50’sini içerdiğini belirtti. Ancak, Round Hill Gorley’nin 2022 öncesi repertuarındaki payını koruyor. Buna ek olarak, Domain x Sony, Gorley ile önümüzdeki birkaç yıl içinde besteleyeceği müziklerin telif haklarını edinmesini sağlayan ileriye dönük anlaşma üzerinde mutabakat sağladı.

 

MBW, Sony x Domain’in Gorley repertuarını satın alması için 40 milyon dolarlık bir fiyatla anlaşmaya varıldığını biliyor, ancak ilgili taraflar bu fiyat hakkında henüz yorum yapmadı.

 

Diğer yandan Primary Wave, Bob Dylan’ın Traveling Wilburys’deki hissesini satın aldı. Anlaşma Dylan’ın hem Traveling Wilburys albümlerini hem de 2007 kutu seti için ana telif haklarını ve komşu haklarını kapsıyor. Primary Wave’in satın alma işlemi, Universal Müzik Grubu’nun Dylan’ın şarkı repertuarına 400 milyon dolara yakın bir harcama yapmasının ardından iki yıldan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

 

Dylan, aralarında süper star sanatçılar George Harrison, Jeff Lynne, Roy Orbison ve Tom Petty’nin de bulunduğu The Travelling Wilburys’in beş üyesinden biriydi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Primary Wave’in Yeni Katalogları

 

Warner’da satın almalara devam ediyor. Billboard’un haberine göre Meksikalı şarkıcı-söz yazarı Natanael Cano, Warner Chappell Müzik ile dünya çapında bir müzik edisyon anlaşması imzaladı.

 

Warner Chappell Müzik ile atılan imza, geçtiğimiz ay Coachella’daki ilk çıkışının ve WME ile olan yeni ortaklığının hemen ardından geldi. Şirket, Cano’nun ilk temsil anlaşmasını işaret ederek onu tüm alanlarda temsil etmesi için imzaladı. WME, şarkıcının işini turne, oyunculuk, moda ve yetenek girişimlerine odaklanarak geliştirecek.

 

Önümüzdeki günlerde beklenen en büyük satış ise Pink Floyd’la ilgili. Bloomberg’in haberine göre, Pink Floyd kayıtlı müzik repertuarını yüz milyonlarca dolara satmayı düşünüyor. Beklenildiği üzere Floyd repertuarının nihayetinde satılması durumunda dokuz haneli bir tutara (Yani yüz milyonlarca dolar) alınması söz konusu.