Sarmalayan (Immersive) Teknoloji nedir?

Sarmalayan Teknoloji, 360 derece kullanımıyla gerçekliği genişleten veya yeni bir gerçeklik yaratan herhangi bir teknolojidir. Sarmalayan Teknoloji 360 teknolojisinden yararlandığından, kullanıcılar herhangi bir yöne bakarken içeriği görmeye devam edebilir. Bazı Sarmalayan Teknoloji türleri, dijital görüntüleri kullanıcının ortamına yerleştirerek gerçekliği genişletir. Diğerleri, kullanıcıyı dünyanın geri kalanından tamamen soyutlayıp onu dijital bir ortama sokar ve yeni bir gerçeklik yaratır.

 

Farklı Sarmalayan Teknoloji Türleri: 360, VR, AR, MR ve XR:

 

360

 

360, piyasadaki en temel ve muhtemelen en tanıdık sarmalayan teknolojidir. Bugünlerde 360 ​​içerikler, çevrimiçi olarak hemen her yerde, özellikle de YouTube ve Facebook’ta görülebilir. Bu yeni biçim, kullanıcıların içeriği herhangi bir yöne bakarak keşfetmesine olanak tanır.

 

Sanal Gerçeklik

 

Sanal Gerçeklik, özellikle son birkaç yıldır oldukça moda olduğu için alıştığımız bir sarmalayan teknoloji türüdür. SG ile bir kullanıcı, içerikle çevrelenirken dünyanın geri kalanından tamamen soyutlanır. Başa takılan bir ekran aracılığıyla, kullanıcının kulaklıkta deneyimlediği içerik “Gerçeklik” haline gelir.

 

Arttırılmış Gerçeklik

 

Artırılmış Gerçeklik (AG), dijital görüntülerin gerçek dünyanın üzerinde sunulduğu farklı bir Sarmalayan Teknoloji türüdür. Bu, AG’den yararlanan kullanıcıların dünyadan tamamen uzak olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, arttırılmış gerçeklik kullanıcının gerçekliğini “genişletir”.

 

AG’in harika bir örneği Snapchat Filtreleridir. Snapchat Filtreleri ile bir köpek yavrusu, kedinin, film yıldızının vb. Dijital görüntülerini yüzünüze yerleştirebilirsiniz. Hatta telefonunuzu hareket ettirebilir ve etrafınızdaki bulutları veya yıldızları görebilirsiniz. Bir başka tanıdık örnek, kullanıcıların cep telefonlarıyla mahallelerinde dolaşabilecekleri ve kullanıcının çevresindeki ortama yerleştirilmiş Pokemon’u bulabilecekleri Pokemon Go’dur.

 

Target ve Ikea gibi mağazaların kullanıcıların bir ürünü (bir mobilya parçası gibi) seçip sanal olarak evlerine yerleştirebilecekleri kendi AR uygulamaları vardır. Bu, ürünlerin diğer mobilyalarla nasıl göründüğünü test etmelerini veya hatta mobilya parçasının ne kadar büyük olacağına dair bir fikir vermelerini sağlar. Esasen, tüketicilerin bir ürünü satın almadan önce “denemelerine” olanak tanır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yeni Bir Yapay Zeka Uygulaması: Lalal

 

Karma Gerçeklik

 

Karma Gerçeklik, sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliğin en iyi özelliklerini bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Karma geçeklik sayesinde gerçek dünyaya paralel olarak gördüğünüz sanal içeriklerle de etkileşim haline girebilmeniz mümkün oluyor. Gözlük veya ekran içinde gördüğünüzü sandığınız sanal içeriği gerçek dünyada hareket ettirmek istediğinizde size tepki verebiliyor. Bu yolla sanal olarak oluşturulmuş tüm içeriğe müdahale edebilme ve gerçeklik boyutunu SG ve AG’den daha yukarılara taşıma imkanı elde ediliyor.

 

Genişletilmiş Gerçeklik

 

Genişletilmiş Gerçeklik (GG), Sarmalayan Teknolojiyi (SG, AG, KG) tanımlamak için kullanılan terimdir. Sarmalayan Teknoloji eskiden bilim kurgu kitaplarında okuyacağınız veya   filmlerinde izleyeceğiniz bir şeydi. Günümüzde ise hayli yaygınlaşmış olup reklam, tanıtım müzecilik, eğitim ve eğlence sektörlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

 

Eğlence dünyasında özellikle bilgisayar oyunlarındaki kullanımı hayli yaygındır. Müzik sektörü pandemi döneminde canlı etkinliklere ara verilmesi sonrasında bu teknolojinin değişik türevlerini kullanarak dinleyici deneyimini iyileştirme çabası içine girmiştir.

 

Fotoğraf: Barbara Zandoval