Şarkı Sözlerinin Delil Olarak Kullanılmasına Karşı Yasa

Özellikle hip-hop türünde müzik sanatçıları için büyüyen bir sorun haline gelen şarkı sözlerinin mahkemelerce delil olarak kullanılması üzerine ABD Senatosundan iki senatör yeni bir yasa tasarısı sundular. Yasanın adı Restoring Artistic Protection Act (RAP Act).

 

Variety haberinde senato üyelerinin 2020’den bu yana 500’den fazla ceza davasında savcıların, sanatçıların sözlerini savunmaya karşı kanıt olarak kullandığını detaylandırdığı belirtiliyor.

 

Grammy adayı sanatçı Young Thug, Atlanta’lı rapçi Gunna ile birlikte çete faaliyeti ve Yolsuzluk Örgütleri Yasasını (RICO) ihlal ederek komplo kurmak suçlamasıyla Mayıs ayında tutuklanmıştı. Rapçiler adam öldürme girişimi dahil çeşitli suçlarla yargılanıyorlar. Kendi şarkılarında yer alan “Soygunu yaptım, kriko yaptım, şimdi rap yapıyorum” ve “Hepsi mafya işi, öldürmeyi bildiğimiz gibi” çeşitli sözler ise mahkemece aleyhlerinde kullanıldı.

 

Yapılan açıklamada teklifi sunan senatörler kanıtların, jürilerin rap sözlerini bir itiraf olarak varsayma eğilimi olduğunu ancak diğer müzik türlerine ait şarkı sözlerini ise sanat olarak kabul ettiklerini ortaya koyduğunu ifade ettiler. Yasanın, kanıta dayalı standartların ifade özgürlüğü hakkını korumasını sağlayacağı konusunda iddialılar.

 

Senatörler tarafından “Yetenekli sanatçılarımızı deneyimlerini ifade ettikleri için hapsedemeyiz, yaratıcılıklarının bastırılmasına da izin vermeyeceğiz” denildi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Adalet Divanı-Polonya-Özel Kopyalama Kararı