Sanallık Aleminde Neler Oluyor?

Müzik, teknolojik gelişmelerin doğrudan etkilediği alanların başında geliyor. Sanallık dünyasındaki gelişmeler müzik sektörü için büyük önem taşıyor.

 

Pandemi sürecinde hızla artan sanal dünya uygulamaları son dönemde düşüş gösterse de yatırımlar devam ediyor. Şirketler özellikle 5G sonrasına hazırlanarak yatırımlarına devam ediyorlar.

 

Dijital dünyanın en önemli oyuncularından olan Facebook burada görünüşte bir isim değişikliğinden ibaret olan ama mesajı çok önemli bir adım attı. Kurumsal olarak adını Meta olarak değiştirdi. Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi markalar kalsa da kurumsal bütünlük artık Meta markasıyla anılacak. Bu adım Temmuz ayında açıklanan kendi metaverse uygulamasını oluşturma stratejisi ve AB içinde bu amaçla eleman alacağı duyurusuyla uyumlu gözüküyor.

 

Bir diğer önemli gelişme Roblox bağlantılı Splash’in 20 milyon dolar büyüklüğünde bir fon yaratmasıyla ortaya çıktı. Splash insanların yapay zeka destekli araçlar ve video oyunları kullanarak canlı performanslar yaratmaları, gerçekleştirmeleri ve bunlarla etkileşime geçmeleri için yeni yollar geliştiriyor ve müzik, şirketin “İlk ve güncel odak noktası” olmaya devam ediyor. Splash’ın ilk sanal starı Kai 1,7 milyonu aşkın izleme ve 140.000 oyuncuya konser verme gibi yüksek rakamlara ulaştı.

 

Dijital dünyadaki bir diğer gelişme de küresel biletleme şirketi Live Nation’da ortaya çıktı. Şirket bilet koçanları için NFT uygulaması başlattı. Live Nation konser bileti alanlara dijital koçanlar verecek ve bu koçanlar Live Nation web sayfasından paylaşılabilecek, sergilenebilecek ve satılabilecek. Bu adım NFT uygulamasının yüksek maliyetli satışlardan günlük kullanıma dahil olması anlamına geliyor.

 

Gözden kaçırılmaması gereken bir başka gelişme ise Microsoft cenahında ortaya çıktı. Microsoft 2022 yılının ilk yarısında Teams uygulamasında avatar kullanımına geçeceğini duyurdu. Uzaktan çalışanlar avatarlarıyla kendi ofislerinin sanal kopyalarına girebilecekler. Bu çok önemli bir değişim olarak gözükmese de Microsoft tarafından kullanılan MESH teknolojisi çok daha karmaşık uygulamalara olanak veriyor. Microsoft tarafından yapılan açıklamada 3D teknolojisi kullanılarak sanal ofislerde avatarlarımızla toplantı yapacağımız günlerin uzak olmadığı belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yapay Zeka Müzik Dünyasında

 

Teknolojik atılımlar zaman zaman önemli sorunlara da neden olabiliyor. Bunlardan birisi Facebook’un yüz tanıma algoritmasıyla ilgili olarak ortaya çıktı. On yıldır kullanılan algoritma nedeniyle  açılan toplu dava sonucunda 650 milyon dolarlık bir anlaşma ortaya çıkınca Facebook kullanıma son vereceğini duyurdu.

 

Bu durum metaverse dünyasının benzeri sorunlarının daha da vahim olacağını akla getirse de gelişmeler durmaksızın devam ediyor.