Sanal Gerçeklik Uygulamaları Gelişiyor

Pandemi dönemi sorunlarını aşmak isteyen müzik sektörü canlı stream uygulamalarında sanal gerçeklik teknolojisini giderek daha yaygın biçimde kullanırken, bu konuda çalışan şirketler de hızla artıyor.

 

Başlangıçta küçük denemeler olarak başlayan sanal veya arttırılmış gerçeklik uygulamaları giderek gelişmeye devam ediyor ve bilet, hediyelik eşya vb. satışların yapılabildiği gelişkin platformlara dönüşüyor. Daha ötesi hızla değer kazanıyorlar.

 

Bunlardan bir tanesi de AİR Show isimli uygulama oldu. Musically tarafından 22 Eylül 2020 tarihinde tanıtılmasından iki hafta sonra  Trick 3D isimli şirketin bu uygulaması ve yazan ekip 300.000 dolara NexTech AR Solutions tarafından devralındı. Eğitim, alış veriş ve etkinlikler gibi farklı alanlarda arttırılmış gerçeklik uygulamaları gerçekleştiren NexTech AR Solutions şirketi sanatçıların gelir kaybını engellemek için uygulamayı daha da geliştireceklerini söyledi.

 

Sanal gerçeklik konserleri konusunda hızlanan bir diğer şirkette Facebook grubundaki sanal gerçeklik firması Ocolus oldu. Ocolus ve streming servisi Tidal birlikte sanal gerçeklik konserleri dizisi başlatmayı planlıyorlar. Yapılan açıklamalara göre ilk konser 9 Ekim Cuma günü İngiliz şarkıcı Charlie XCX tarafından verilecek. Konserde Ocolus’un Venues isimli sanal gerçeklik uygulaması kullanılacak.

 

Sanal gerçeklik uygulamalarının geliştiği bir diğer alanda izleyiciler arasında bağlantı kurulması. Noys VR ve Sensorium Galaxy gibi uygulamalarda dinleyiciler avatarlarıyla yer alabiliyor ve kendi aralarında sosyalleşebiliyorlar.

 

Tidal Ağustos 2020 içinde Sensoryum Galaxy isimli sanal gerçeklik uygulamasından 7 milyon dolarlık jeton satın almıştı.

 

Sanal gerçeklik sadece müzik dinlemek için değil müzik yapmak için de kullanılıyor. Halen DJ’lik uygulaması, beste ve konser için kullanılan birçok program bulunuyor.

 

Teknolojinin yanı sıra kullanıcı sayısında artış olduğu da görülüyor. Napster firmasını satın alan Melody VR pandemi döneminde kullanıcı sayılarının aylık % 36, indirilme sayılarının % 1000 oranında arttığını belirtiyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Streaming Uygulamaları Ses Kalitelerini Arttırıyor

 

Video oyunlarındaki konserleri de düşündüğümüz zaman sanal konserler daha da önem kazanıyor. Bu yapılanlardan ne kadar gelir elde edildiği ise henüz tam olarak bilinmiyor ama bu konuda çalışan şirketlerin ciddi yatırımlar aldıkları da gözden kaçmıyor. Gözden kaçmayan bir diğer gelişme de Japon sanatçı REOL’un canlı stream konserinden 130.000 dolar kazanması. Haberin detayları için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Jessica Lewis