Sahte Dinleme Problemi Sürüyor

Streaming döneminin başta gelen problemi sahte streamingler oldu. Alınan bütün önlemlere rağmen sorun devam ediyor.

 

Streaming dünyasındaki gelirlerin paylaşımına temel kriter toplam dinlemeler içindeki oran. “Pro-Rata” olarak isimlendirilen bu yöntem dinleme sayılarının önemini birinci sıraya yerleştiriyor. Bir çok kişi ya da kuruluşun bu amaçla sahte dinlemeler satın aldıkları biliniyor.

 

Sahte dinlemeler gelir için olduğu kadar ismini duyurmak için de yapılıyor. Özellikle başlangıç aşamasında olan isimlerin bu yola başvurduğu söyleniyor. Bağımsız sanatçılarla çalışan Merlin’de reklama dayalı streamlerin % 2,5, aboneliklerin ise % 1,2 oranında sahte streamlerden oluştuğu raporlanmıştı. Rollingstones ise sahtecilik oranının % 4 olduğunu söylüyor.

 

Bu işi yapanlar ağırlıkla Rusya kökenli şirketler olduğundan Ukrayna savaşı sonrası düşüş bekleniyordu ama farklı ülkelerden korsan gruplar boşluğu doldurdu.

 

Müzik sektörü bu konuda elinden geleni yapıyor. Spotify gibi platformların kendi aldıkları önlemlerin yanı sıra yapay zeka uygulamaları ile sahteciliği saptamaya yönelik bir çok girişim söz konusu. Bunlardan birisi de Beatdapp isimli Kanada firması. Beatdapp bu alandaki çalışmalarıyla önemli kazanımlar sağladığını öne sürüyor.

 

Fotoğraf: Jametlene Reskp
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify Canvas Yenileniyor