Rusya’nın Zorunlu Lisans Planı Korsanlığı Yasallaştırıyor

Eğlence şirketleri Rusya’daki yeni işlerinin askıya alındığını duyurduktan sonra, Rus hükümeti önemli sorularla karşı karşıya kaldı: Yeni film ve müzik arzı tükenirse ve eski içerikler için mevcut lisans anlaşmaları sona ererse ne olacak? Görünüşe göre Rusya, yasal video platformları için korsanlığı etkin bir şekilde yasallaştıracak.

 

Plan, hâlihazırda devletin savunması ve güvenliği ile ilgili acil durumlarda buluşların ve endüstriyel tasarımların kullanımına izin veren yasaları, eğlence alanında da hak sahiplerinden herhangi bir izin almadan zorunlu lisanslama olarak genişletmek.

 

Rusya’ya karşı ticaret yasağı yaptırımı uygulayan ülkeler “Düşman” olarak nitelendiriyor. Bu ülkeler ise eğlence medyası, yazılım ve diğer fikri mülkiyet türlerinin ana tedarikçileri. Mart ayının başlarında Rusya, ABD, İngiltere, AB üyeleri, Norveç, İsviçre, Kanada, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve “Düşman” ülkelerin bir listesini yayınlayarak patent ve endüstriyel tasarım sahiplerinin haklarının ihlal edildiği olaylarda tazminat hakkı olmayacağını belirtti.

 

Torrentfreak’in haberine göre Rusya, zorunlu lisanslamayı telif hakkıyla korunan film, müzik ve benzeri medya dahil olmak üzere “Düşman” eğlence ürünlerini kapsayacak şekilde lisansları zorunlu genişletmeye çalışıyor. Mevcut lisansların feshedilmesinde devreye girecek işbu lisanslar için sadece Rus lisans sahipleri başvurabilecek.

 

Rusya’da Sony Music, Universal Music ve Warner Music’i temsil eden Ulusal Müzik Endüstrisi Federasyonu (NFMI), yetkilileri zorunlu lisans planlarını yeniden gözden geçirmeye çağırıyor. NFMI, telif hakkı sahibinin normal bir lisansı reddetmek için makul gerekçesi olmadığı zaman, mahkemelerin zorunlu lisans başvuru sahiplerini kayıracağını belirterek fikri mülkiyet korumalarını zayıflatacağını söylüyor.

 

Kremlin, yaptırımları savunmanın ve uymanın suç olarak cezalandırılması ve on yıla kadar hapis cezası verilmesi gerektiğine inanıyor. Bu ceza tehditi karşısında hak sahiplerinin temsilcilerinin yaptırımları gerekçe olarak öne sürebilmeleri imkansızlaşıyor. Bu imkânsız durum göz önüne alındığında, hak sahiplerinin alarma geçmesi şaşırtıcı değil.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  DMCA İhlalleri İçin Yaklaşık 83 Milyon Tazminat Ödenebilir

 

Yerel platform Yandex.Music, yabancı ortaklarla uzun vadeli ilişkiler kurmak istediğini ve hükümetin planının buna ters düştüğünü söyledi. Zorunlu lisans girişiminin, bu tür ortaklıklar ve buna bağlı olarak Rus kullanıcılarının çıkarları için riskler taşıdığını ve projenin sektörle tartışılması gerektiğini ifade etti.

 

Büyük Rus video servislerini temsil eden İnternet Video Derneği de birkaç bakanlığa güçlü itirazlar gönderdi. Zorunlu lisans planlarını yasal çevrimiçi video hizmetleri ve kullanıcıları için bir tehdit olarak nitelendiren video endüstrisi grubu, iOS, Android ve akıllı TV şirketleri gibi yabancı platformların Rus video hizmetlerini askıya alarak misilleme dahi yapabileceğini söyledi.