Rusya’dan Yandex Aleyhine Önemli Karar

Rusya’da Yandex’e, yayın haklarının münhasır sahibi olan grubun kaynak videosuna gönderim yapmaksızın kendi ekranında kendi reklamları ile yayın yapması nedeniyle, dava açıldı.

 

TorrentFreak’in haberine göre, Rus arama motoru Yandex’in telif hakkı ihlali gerçekleştirdiğine karar verildi. Yandex, İtalyan maç videolarının izlemek isteyenleri yasal yayın yapan sitelere  yönlendirmek yerine kendi sitesine reklam geliri elde ediyordu.

 

Teknoloji ilerledikçe arama motorlarının da içerikleri öne çıkarmak için farklı alternatifleri seçebilme şansı çoğaldı. Yandex’e de yasal olarak yayın hakkı sahibi olan TeleSport Group dışında videoların farklı bir pencere açılarak yayınlanması nedeniyle dava açıldı. İtalyan maçları da dahil olmak üzere birçok spor müsabakalarını yayınlamak için Rusya’da münhasır hak sahibi olan TeleSport’un yayınları izinsiz ve korsan bir şekilde farklı sosyal paylaşım ağlarında yayınlanıyordu.

 

Videolar tıklandığında Yandex’in video formatında açılıyordu. Bu videolarda Yandex’e reklam verenlerin reklamlarına yer veriliyordu. Bu Telesport için telif hakkı ihlaliydi çünkü kaynak yayına ziyaretçiyi aktarmaksızın videoyu izleme olanağı tanınıyor; reklamlar üzerinde de Yandex kazanç sağlıyordu.

 

Moskova Şehir Mahkemesi TeleSport’un iddiasını kabul etti. Arama motoru Yandex’in 3,68 milyon ruble yani yaklaşık 50 bin dolar ödemesi gerektiğine hükmetti.

 

Fotoğraf: Michael Parulava
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Deezer’dan Korsan İndirmelere Karşı Hamle