Rusya’da Yeni Yasaya Uyum Çalışmaları

Rusya’da iki yıl süren görüşmeler sonrası 1 Ekim itibariyle yürürlüğe giren telif hakkı yasası değişikliklerine uyum yolunda adımlar atılıyor. Apple ve Google, korsan uygulamaları mağazalarından kaldırmak için Rusya ile işbirliği yapmayı kabul etti.

 

Rusya’da kabul edilen yeni yasal düzenlemeye göre Apple ve Google gibi şirketlerin mağazalarındaki telif hakkı ihlalinde bulunan uygulamaları kaldırmaları veya yerel internet servis sağlayıcılarından engellemeleri gerekiyor. Apple’a daha önce korsan uygulamalara yer sağladığı için yerel mahkemede dava açılmıştı. Rusya’da yapılan yasal düzenlemeler sonrası Apple ve Google korsan uygulamaları sistemlerinden kaldırmaları konusunda Rusya ile işbirliği yapacaklarını resmen açıkladı.

 

Yapılan yeni düzenleme aslında daha önce kitaplar gibi eserler üzerinde var olan yasal düzenlemenin nispeten teknolojiye aktarılmış hali oldu. Yeni düzenleme telif hakkı sahiplerinin haklarını ihlal eden siteler, mobil servis sağlayıcıları gibi kurumlar üzerinde baskı sağlıyor. Korsan müzik dinleme ve indirme, film, televizyon şovu gibi uygulamaların önüne geçilmeye çalışılıyor.

 

Yasa değişikliği sonrasında Apple hakkında bir test başvurusu yapılmıştı. Bu konudaki haberimiz için tıklayınız.

 

Yasal düzenlemeye göre, ihlale konu uygulamanın dağııtıcılarına yönelik önlemlere yer veriyor . Bu alanda hizmet veren farklı kurumlar olsa da Google ve Apple sektördeki iki büyük firma olduğu için düzenleme sonrası verecekleri tepki önemliydi.

 

Yasal değişiklik üzerine devletin iletişim alanındaki yetkili birimi tarafından konu ile ilgili işbirliği yapılması konusunda Amerika merkezli iki dev teknoloji şirketi Apple ve Google’a yazı gönderildi. Hem Google hem de Apple bu işbirliği için olumlu yanıt verdi.

 

Kanuni Düzenleme Nasıl İşliyor?

 

Özetle sürecin başlaması için hak sahiplerinin şikayeti devletin iletişim alanındaki yetkili birimi Roscomnadzor’a yapması gerekiyor. Roscomnadzor hakkında şikayette bulunulan uygulamayı barındıranları 3 gün içinde buluyor ve bu yerlere hak ihlali yapan uygulamanın erişilemez hale getirilmesi talepli telif hakkı ihlali ihtarını İngilizce ve Rusça olarak gönderiyor. İhtarı alanların 24 saat içinde işlem yapması bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Komisyonu'nun Korsan İzleme Listesi

 

Apple uyum sağlayacağını bildirmesine rağmen yukarıda belirttiğimiz şikayete konu olan uygulamalar mağazasında bulunmaya devam ediyor. Anlaşılan o ki Rusya’da bu uygulamanın oturması için biraz daha zaman gerekecek.

 

Fotoğraf: Felipe Simo