Rus Kanun Tasarısı

Korsan içeriğin çevrimiçi olarak yüklendiği ve yayıldığı olağanüstü hız göz önüne alındığında, onu engellemeye veya kaldırmaya çalışanlar tarafından hatalar yapılması şaşırtıcı değildir. Hatalı veya kötü niyetli yayından kaldırma ve engelleme talepleri, diğer telif hakkı sahiplerinin telif hakkıyla korunan içeriği dağıtma haklarını kullanmalarını engelleyebilir.

 

ABD yasalarında sistemi kötüye kullananları cezalandıracak hükümler olsa da yasal işlem son derece nadir. Rusya’da sunulan bir yasa tasarısı, içeriğe erişimin engellenmesini daha az yaygın hale getirmeyi ve aynı zamanda aracılara destek sağlamayı umuyor.

 

Taslak, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın çalışması. Hükümet internet sayfasındaki notta, “İnternetin bilgi ve telekomünikasyon ağındaki fikri mülkiyete erişimin yasa dışı olarak sonlandırılmasını başlatan bir kişi, tazminat şeklinde hukuki sorumlu tutulabilir” deniyor.

 

Teklif, Rusya Medeni Kanununun 1301 ve 1311. maddelerini ihlal edenlerin tazminat yerine hak sahiplerine tazminat ödemesini şart koşarak ihlali ele almaktadır. Kanun taslağının kanunlaştırılması halinde hak sahipleri mahkemece belirlenecek miktarda tazminat talep etme hakkına sahip olacak.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Almanya’da Stream Manipülasyonuna Karşı Karar