Roblox ‘Uzamsal Ses’ Konseptini Test Ediyor

Roblox, metaverse oluşturmaya yardımcı olmak için seçilmiş geliştiricilere uzamsal ses konseptini sunuyor.

 

Roblox Ürün Sorumlusu Manuel Bronstein, “Uzamsal sesle, Roblox yaratıcıları, konuşmaların her gün çevremizdeki dünyayı nasıl dinlediğimizi ve verdiğimiz tepkiyi yansıtan gerçekçi deneyimleri test etmeye başlayacak” diye açıklamada bulundu.

 

Roblox, oldukça genç bir kitleye hitap ediyor kullanıcılar için katı denetimler söz konusu. Bu kitleye her türlü sesli sohbeti sunmak endişeleri de beraberinde getiriyor. Ancak Roblox, özelliğin en az 13 veya daha büyük olan 5.000 geliştiriciye yavaş yavaş yayılacağını söylüyor. Çocuklar, Roblox’taki uzamsal ses özelliğine asla erişemeyebilirler.

 

Açıklamaya göre uzamsal ses kullanımına geliştiricilerle başlanacak ve daha sonra belki 13 yaş üstü izleyici kitlesine gidilecek. Daha genç bir izleyici kitlesine açılıp açılmayacağına karar verilmeden önce tüm parçaların yerine oturup oturmadığının anlaşılması beklenecek.

 

Roblox, kullanıcıların sesli sohbetlerde sorunları kendilerinin denetlemesine izin verilmesini planlıyor. Yani topluluk standartlarına uymayan bir kullanıcıyı diğer bir kullanıcı kendi kendine düzenleyebilir, işaretleyebilir ve bu kullanıcıyı bir deneyimden çıkarılabilir veya kişi konuşma ayrıcalıklarını kaybedebilir. Bu, halihazırda olumsuz veya taciz edici davranışlarda bulunan kullanıcılar hakkında bildirimde bulunma zorunluluğunu getiriyor.

 

Şirket için bu yeni yönelimin, Ağustos ayında Guilded sohbet platformunun satın alınmasıyla ortaya çıktığını söyleyen şirket, Guilded’ın Roblox’un gelecekteki ses planlarının temelini oluşturacağını belirtiyor.

 

Fotoğraf: Branden Skeli
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Hatsune Miku’dan Sanal Konser