RMLC Telif Hakları Kuruluşlarına Karşı Harekete Geçti

Radyo Müzik Lisans Komitesi (RMLC), makul nihai lisans ücretlerinin belirlenmesi için telif hakları kuruluşları ASCAP ve BMI’ya karşı dava açtı.

 

Irving Azoff’un Küresel Müzik Hakları Kuruluşu GMR ile uzun süredir devam eden yasal savaşı şubat ayında çözen Radyo Müzik Lisans Komitesi, kısa bir süre önce kesin bir dille ifade edilmiş dilekçeyi New York federal mahkemesine sundu.

 

11 sayfalık yasal belge hem ASCAP hem de BMI’nin uzlaşma kararlarına tabi olduğunu yineleyerek başlıyor.

 

Radyo Müzik Lisans Komitesi dilekçesinde 2022’nin başlangıcından 2026’nın sonuna kadar olan dönem için lisans ücretleri ve koşullarında hem ASCAP hem de BMI ile görüşmelerin başarılı olmadığını, RMLC’nin ise görünüşte makul bir tavır takındığını iddia etti.

 

RMLC ve ASCAP, telif hakları kuruluşları içerisindeki pazar paylarının yanlış ve abartılmış bir temsiline dayandığını ve özellikle RMLC istasyon programlaması yoluyla iletilen müzik eserleri evreninde Aralık 2016’daki yürütme tarihi itibariyle toplam payların % 48,5’ini kontrol ettiğini söyledi. Ek olarak RMLC için mevcut olan verilerin, RMLC istasyonlarındaki toplam telif haklarının birleşik ASCAP ve BMI payının, önceki anlaşmaların yapıldığı zamandan beri azaldığını belirtti.

 

Telif Hakları Kuruluşları önerilen çerçeveyi imzalamadı. ASCAP teklifi reddetti, BMI ise yanıt bile vermedi.

 

Digital Music News’un haberine göre BMI, RMLC’nin dilekçesine yanıt olarak RMLC’nin, Müzik Modernizasyonu Yasası’nın büyük bir yanlış tanımlanmasına dayanarak BMI ve ASCAP’a karşı benzeri görülmemiş bir ortak eylem başlatmasına karar vermesine şaşırdıklarını ve RMLC’nin BMI ile müzakerelere girmek yerine bu eylemi başlatmayı seçmesinden de hayal kırıklığına uğradıklarını ifade etti.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Google Şeffaf Olma Politikasına Devam Ediyor