Reklam Sektöründen Gelişmeler

Endüstrinin geri kalanı AppTrackingTransparency (ATT) değişikliklerine uyum sağlamakta zorlanırken Apple, büyüyen reklamcılık işini genişleterek App Store’a yeni reklam biçimleri getiriyor.

 

Apple, Today sayfasına mevcut alanın hemen altına başka bir reklam alanı ekliyor. Ek olarak, uygulamaların indirme sayfalarında yeni bir reklam yerleşimi konumlandırıyor. Bu reklamlar indirme sayfasının alt kısmında, aynı geliştiricinin diğer uygulamalarının altında ve ilgili uygulamalar için önerilerin üzerinde görünecek.

 

Apple, kullanıcıların kendi uygulamalarında “kişiselleştirmeyi” devre dışı bırakmalarına izin vermeye devam ediyor. Reklamcılık, Apple’ın hizmetler gelir kategorisinin (Apple TV+ gibi aboneliklerin yanı sıra) bir parçası ve bu kategori onun iPhone’dan sonra en hızlı büyüyen ve en kârlı ikinci kategorisi. İkinci çeyrekte, hizmet gelirleri yıldan yıla % 12 artarak 19,6 milyar dolara ulaştı.

 

Rakipler, Apple’ın reklam başarısını ATT’yi tamamen devirmek için bir argüman olarak kullandılar. Snap, Meta ve diğerleri yapılan şikâyetlerde bunu rekabete aykırı olarak nitelendirdi. Bu arada, yurtdışındaki düzenleyiciler, Apple’ın reklam işine ilişkin soruşturmalar ve raporlar başlattı.

 

Tiktok yeni reklam kılavuzunu yayınladı. Apple’ın ATT veri gizliliği güncellemesi, reklam sektörünü birçok yönden alt üst etti; Meta tek başına 2022’de reklam harcamaları için kullanıcıların veri izlemeyi devre dışı bırakmasının 10 milyar dolara mal olacağını tahmin ediyor.

 

Bu cephede TikTok, Apple’ın yeni izleme parametrelerini göz önünde bulundurarak TikTok reklam izleme ve analizlerinize nasıl yaklaşılacağına dair 31 sayfalık yeni bir kılavuz oluşturmak için pazarlama analizi platformu Adjust ile ortaklık kurdu. SKAdNetwork ile reklamverenlerin kampanya verilerini gizlilik parametreleri dâhilinde ölçmesine olanak tanıyor.

 

Kılavuzun tamamını buradan indirebilirsiniz.

 

Meta ise markaların yılsonuna doğru Facebook ve Instagram promosyonlarından en iyi şekilde yararlanabilmelerini sağlamak için yeni bir reklam eğitim platformu başlattı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Rusya’dan Yandex Aleyhine Önemli Karar

 

Meta’nın yeni Reklamveren Başarı Merkezi sitesi, Meta’nın çeşitli reklam araçları ve seçenekleriyle ilgili özel bölümler içeriyor. Reklamveren Başarı Merkezi ayrıca, bilginizi daha da artırmak için Facebook Blueprint kurslarına bağlantıların yanı sıra, kampanya bilginizi en üst düzeye çıkarmanızı sağlayacak yardım merkezi makaleleri ve bağlantılarını da içeriyor.

 

Ve Meta, şu anda Apple’ın ATT güncellemesinin ve Ukrayna’nın işgalinin etkilerinden etkilenen reklam sektörüne, gerçekten daha fazla para harcamanızı istiyor. Her ikisi de, Meta’nın ilerlemesi için bir endişe gibi görünen çeşitli etki seviyelerine sahipti. Bu nedenle, bu önemli bir girişim olabilir. Facebook ve Instagram reklamlarını kullanmak istiyorsanız, bir göz atmaya değer.

 

Meta’nın Reklamveren Başarı Merkezi mini sitesine buradan göz atabilirsiniz.