RCMP Siber Suç Soruşturması

Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP) tarafından yürütülen bir soruşturmanın ardından, beş kişi korsan IPTV hizmetleri dağıtmakla suçlandı. RCMP memurları 2021’de GaloTV’ye (Soltv) baskın düzenleyerek yüzlerce set üstü kutu, alıcı ve yayın cihazına el koydu.

 

Korsan IPTV girişimcisi Carlos Rocha’ya karşı aralık 2020’de ABD yayıncısı DISH Network ve teknoloji ortağı Nagrastar, SolTV ve Stream Solutions’a yaşa dışı IPTV hizmeti verdiği gerekçesiyle hukuk davası açtı.

 

2020’de Rocha’nın muhtemelen bilmediği şey, aynı zamanda Kanada’da bir ceza soruşturmasının konusu olduğuydu.

 

Ocak 2020’de, Kanada Kraliyet Atlı Polisi Siber Suç Ekibi, büyük ölçekli yasa dışı IPTV dağıtım hizmeti olarak tanımladığı hizmeti yürüten bir grup kişiyi hedef alan bir soruşturma olan Project OLoki’yi başlattı.

 

29 Haziran 2021’de ABD’deki ayrı bir hukuk davasıyla birlikte RCMP Siber Suç Ekibi, DISH şikayetinde atıfta bulunulan IPTV markası olan Soltv olarak da bilinen GaloTV’nin perakende satış yerine arama emri çıkardı. RCMP’den yapılan yeni bir açıklamada, çok sayıda set üstü kutunun (video sinyallerinin kodunu ve şifresini çözmek için kullanılır) ve video sinyallerini yeniden yayınlamak için kullanılan yüzlerce TV alıcısı ve ekipmanının ele geçirilmesiyle sonuçlandığını bildirdi.

 

RCMP, Project OLoki’de hedeflenen grubun birkaç şirketten TV içeriğine meşru erişim satın aldığına ve ardından bunu önemli bir indirimle halka yeniden sattığına inanıyor.

 

RCMP O Division’dan (Ontario) yapılan bir açıklama, hepsi Toronto’dan beş kişinin Kanada Ceza Kanunu uyarınca değişen derecelerde olsa da aynı suçlarla suçlandığını ortaya koyuyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Portekiz’de Dark Stream Operasyonu