Radyo Platformu’nun Temyiz Talebi Reddedildi

TuneIn Inc’in, Warner Music UK Limited ve Sony Music Entertainment UK Limited ile devam eden davasındaki temyiz başvurusu 26 Mart’ta sonuçlandı.

 

TuneIn’de farklı radyo istasyonları, dünyanın dört bir tarafındaki kullanıcılar tarafından on-demand, podcast yayın ve canlı olarak dinlenebiliyor. Radyo kanallarının online platform üzerinden yeniden iletimini yapan platforma majör yapımcılar Warner Music UK Limited ve Sony Music Entertainment UK Limited tarafından dava açılmıştı. Birleşik Krallık’ta devam eden hukuk mücadelesinde mahkeme dijital alanda iletim yapan Tuneln’in iddiasını reddetti. 2019 yılının Kasım ayında ilk derece mahkemesi, İngiltere’de lisanslı olan ve canlı yayınlanan radyo programlarında telif hakkı ihlali olmadığı fakat farklı ülkelerde lisanslanmış veya lisans alınmayan radyo yayınlarının telif hakkı ihlaline neden olduğuna ilişkin karar vermişti.

 

Kararı Tuneln üst mahkemeye taşımıştı. Birleşik Krallık’ta devam eden davadaki temyiz başvurusu reddedildi. Mahkeme, ilk derece mahkemesinin kararını onadı.

 

Temyiz Mahkemesi’nin kararı hakkında Uluslararası Fonogram Endüstrisi Birliği Milli Grubu IFPI açıklamada bulundu. Birlik, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamayla müziği çevrimiçi platformlardan iletenlerin hak sahibi yapım şirketlerinden izin almasının zorunlu olduğunu belirten önemli bir kararın alındığını belirtti. Çevrimiçi platformların önemli bir kazanca sahip olduğunu fakat kullandıkları müzikler için adil telif bedelinin ödenmesi gerektiğini bildirdi. IFPI’nin açıklamasının tam metnini okumak için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Angelina Yan
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yargıtay 19. Ceza Dairesi - Esas No:2015/32767 - Karar No:2019/7134