Qatar Airways’e Karşı PRS Telif Hakkı İhlali Davası

Yüksek Mahkeme, Qatar Airways’e yönelik önemli bir telif hakkı ihlali davasının İngiliz mahkemeleri tarafından görülüp görülmeyeceği konusunda PRS For Music lehine karar verdi. Mahkeme İngiltere’de devam edebilir. Yargı kararı, 17 Temmuz’da Londra’daki Adalet Yüksek Mahkemesi’nden Hakim Colin Birss tarafından verildi.

 

PRS, üyelerinin repertuarını müzik lisansı almadan kullandığı için Qatar Airways’den tazminat talep ediyor. Müziği, uçuş hizmetinin ayrılmaz bir parçası olarak sunan havayolu, PRS üyesi olan besteci-söz yazarlarına ve editörlere herhangi bir ücret ödemedi.

 

Katar’da PRS’in muadili bir meslek birliği bulunmuyor. PRS For Music, Qatar Airways’i, geleneksel yazışmalar yürütmek yoluyla lisanslamaya çalışmış, lisanslayamadığı için Aralık 2019’da Qatar Airways’e karşı yasal işlem başlatmıştı.

 

Hakim Birss, 25 sayfalık kararında, davanın “gerçekte küresel hakların sahibi İngiltereli bir hak sahibiyle tüm dünyada bu korumalı içeriği kullanan Katarlı kullanıcı arasında küresel bir telif hakkı anlaşmazlığı” olduğunu belirtirken PRS’in konunun İngiliz mahkemesinin yargı yetkisine uygun olduğu görüşüne katıldı.

 

Qatar Airways, hem geriye dönük hem de ileriye dönük PRS repertuarının kullanımını kapsayacak şekilde gerekli lisansı almadığı sürece dava, yükümlülük davası olarak sürecek. Dava herhangi bir temyize tabii olabilir.

 

PRS for Music’in Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Birimi şefi Sami Valkonen Körfez merkezli hava yollarının çeşitli spor destekleri için milyarlarca pound harcadığını ancak PRS üyelerine ait repertuarın kullanımı için ücret ödemeyi red ettiklerini belirterek, bugünkü kararın uzun süredir devam eden adaletsizliğin düzeltilmesi ve PRS üyelerinin hak edişlerini almaları konusunda ısrarlı arayışlarının önemli bir ilk adımı olduğunu söyledi.

 

Fotoğraf: Timothy K
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Komisyonu'nun Korsan İzleme Listesi