PRS For Music’ten Stream Ripping Raporu

Müzik Endüstrisi’nde korsanlık önce fiziki ürünlerin kopyalanması ile başladı, endüstrinin internete geçişiyle P2P dosya paylaşımları, izinsiz downloadlar vb. şekillerde devam etti.

 

Son dönemlerin en popüler korsan biçimi Stream Ripping, yani akıştan sabit diske kayıt alınması.

 

PRS For Music İngiltere’de stream ripping uygulamalarının önemli ölçüde arttığını ve bu korsanlık türüne ilişkin trendleri ortaya koyan, Incopro tarafından hazırlanan “Stream Ripping 2016-2019 Trends” raporunu yayınladı.

 

Stream Ripping, YouTube, Spotify gibi streaming platformlarında yer alan lisanslı içeriğin nihai tüketici tarafından sonradan kullanılmak üzere bilgisayarlara depolanması anlamına geliyor. Bu izinsiz depolama ve kopyalama işleminin yapılması hizmetini sunan web siteleri, yazılım uygulamaları ve mobil uygulamalar mevcut.

 

Raporun birinci bölümü, ülkede kullanılan en popüler stream ripping (akıştan kopyalama) hizmetlerini ve bu hizmetlerin sorumlu olduğu müzik içeriği ihlalinin genel oranını göz önünde bulundurarak İngiltere’deki müzik korsanlığını eski korsanlık yöntemleriyle karşılaştırmalı olarak ortaya koyuyor.

 

İkinci Bölüm, stream ripping sitelerinin teknik altyapıları ve işlevsellikleri açısından bu hizmetlerin teknik bileşimine odaklanıyor.

 

Üçüncü Bölüm ise stream ripping hizmetlerine yönelik kullanıcı giriş noktalarını, bu hizmetler tarafından kötüye kullanılan lisanslı hizmetleri ve son olarak stream ripping (akış kopyalama) hizmetlerinin finansman modellerini araştırıyor.

 

Raporda belirtildiği üzere 2016-2019 yılları arasında bu hizmetlerin kullanımının % 1390 oranındaki artışı son derece dikkat çekici.

 

Rapora göre 2019 yılında stream ripping hizmetleri ile ilgili siteler, müzik ihlalinde bulunan ilk 50 sitenin % 80,2’sini oluşturuyor. Bu 2016 yılına göre % 12’lik bir artış demek. YouTube ise en çok kopyalamanın yapıldığı platform. Ankete göre 100 hizmetten 70’i özel olarak “YouTube ripleme” hizmeti sunuyor.

 

En çok etkilenen ikinci yasal uygulama ise Spotify. 2016 araştırmasında ikinci sırada yer alan Sound Cloud’u geride bıraktı. Deezer, Amazon Music ve Tidal hedefte olan diğer popüler lisanslı platformlar arasında.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sony Music Entertainment AWAL’ı Satın Aldı, Yankısı Büyük Oldu

 

Bu rapor İngiltere’de stream ripping uygulamalarındaki ciddi artışı ortaya koymakla birlikte detaylı bir şekilde bu yöntemleri ve bu gibi siteler hakkında bilgileri içeriyor. Raporun İngiltere’de durumu yansıtmasının ötesinde stream ripping hakkında çarpıcı bilgileri içermesi raporu biraz daha önemli kılıyor.

 

Raporun tamamı için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Alexander Sinn