PRS for Music Online Canlı Konser Lisanslama Hizmetini Başlattı

İngiltere eser sahipleri meslek birliği PRS for Music, küçük ölçekli konserler, DJ etkinlikleri, klasik konserler ve tiyatro etkinliklerini çevrimiçi olarak sahnelemek ve canlı stream gerçekleştirmek isteyenler  için yeni lisanslama portalını başlattı.

 

İngiltere’de düzenlenen ve gelirleri 500 £ altında olan canlı çevrimiçi etkinlikleri kapsayan yeni lisanslama portalı, etkinlik düzenleyicisinin sabit lisans ücretini ödemesine ve etkinlikler için gerekli hakları basit ve hızlı bir şekilde almasına olanak tanıyacak. PRS for Music lisanslama portalının öncesinde gerçekleşen canlı etkinlikleri takip etmeyeceğini duyurdu.

 

PRS web sitesinden yapılan açıklamaya göre PRS for Music fiziki olarak canlı sektörün kapalı olduğu sürece canlı streaming konserlerinin kısmen fiziki konserlerin yerini alabileceğini kabul ediyor ve canlı sektör yeniden açılıncaya kadar indirimli oranlar uygulamayı öneriyor. Bu tür indirimli fiyatların ayrıntıları hakkında büyük lisans sahipleriyle aktif görüşmelerin devam ettiğini de ekliyor.

 

Öte yandan PRS for Music, İngiltere’de gerçekleşen ancak İngiltere dışından da erişilebilen konserler için diğer ülke meslek birlikleri ile görüştüğünü açıkladı.

 

PRS For Music Ceo’su Andrea C. Martin, “Mümkün olan her yerde basit lisanslama çözümleri sağlamanın öneminin farkındayız. Küçük ölçekli çevrimiçi etkinlikler için lisanslama portalı bunun bir örneğidir” diyerek, daha büyük etkinlikler için pandemi sırasında indirimli fiyat uygulaması da dahil olmak üzere, bir dizi lisanslama seçeneği üzerinde anlaşmaya varmak üzere çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

 

Etkinliklerin lisanslanmasında 2 temel kategori belirlenmiş. 250 pound ve daha düşük gelir sağlayan etkinlikler için etkinlik başına KDV dahil 22,50 pound, 251-500 pound arasında gelir sağlayan etkinlikler için 45 pound. 500 pound üzerinde gelir sağlayan etkinlikler için PRC For Music’le görüşülmesi gerektiği not edilmiş.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  YouTube Shorts Amerika’da Başlıyor

 

Fotoğraf: Kyle Wong