PRS Canlı Stream Tarifesi Yine Gündemde

PRS’in küçük ölçekli etkinlikler için canlı streamlere ilişkin bir lisanslama portalı oluşturmuş ve tarifesini açıklamıştı. Belirlenen tarifenin yüksek olduğuna dair itirazlar gelmişti. PRS’in Üye Konseyi Başkanı Michelle Escoffery, canlı stream tarifelerine ilişkin itirazlara cevap verdi.

 

Sanatçılar, yöneticiler ve canlı sektörden gelen tepkilerin ardından, PRS For Music kendi web sitesinden yaptığı açıklamada, kendi üyeleri tarafından gerçekleştirilen küçük ölçekli etkinliklerde, şarkıcı aynı zamanda eser sahibiyse ödeme yapmayacak. Bu daha önce duyurusu yapılan ve 2020 boyunca gerçekleşen küçük ölçekli çevrimiçi konserlerin lisanslamasını hedeflemediklerini belirten karara ek olarak yapılıyor.

 

Açıklamaya göre küresel çevrimiçi biletli canlı konser stream pazarının 2020’de 600 milyon dolar kazandırdığı tahmin ediliyor ve sağlıklı bir müzik sektörü için, söz yazarları, besteci ve editörlerine bu yeni gelir kaynağından pay alması gerektiği kabul ediliyor. PRS büyük çaplı canlı stream etkinliklerinin lisanslanmasına ilişkin çalışmalarını hızlandıracağını söylüyor ve indirimli oranlar üzerinde anlaşma konusunda kararlı olduklarını ifade ediyor.

 

Fotoğraf: Kyle Wong
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Live Nation 2020 Finansal Sonuçları’nı Açıkladı