PPL’den 30 Milyon Poundu Aşan Dağıtım

İngiltere Müzik Yapımcıları Meslek Birliği PPL 48 yurt dışı meslek birliğinden gelen gelirler dahil toplam 30,4 milyon pound değerinde 3. dönem dağıtımını yaptı.

 

PPL’in kendi sayfasından yaptığı açıklamaya göre 23.000’den fazla yapımcı ve icracı üyeye Eylül sonu itibariyle yapılan bu dağıtıma PPL’in kardeş kuruluşu VPL’in müzik videolarının Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da MTV’de yayınlanması nedeniyle elde ettiği 1,5 milyon pound telif ödemesi de dahil.

 

PPL sadece 2020 için bugüne kadar toplam 200 milyon pound dağıttı. 3. dönem dağıtımının önemi Danimarka, Fransa, Almanya ve ABD’deki meslek birliklerinden gelen gelirleri içeriyor olması. PPL’in şu anda Afrika, Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’daki meslek birlikleri dahil toplamda 100’den fazla anlaşması var ve bu anlaşmalar doğrultusunda kayıtlı müziklerin kullanımına göre yurt dışı meslek birliklerinden ödeme alıyor.

 

PPL yaptığı açıklamada uluslararası alanda büyümesini bir dizi faktöre bağlıyor. Bunlardan birisini PPL’nin temsil ettiği repertuarın kalitesi, diğerini ise diğer meslek birlikleri ile veri alışverişinin iyileştirmesi için teknoloji ve veri kapasitesine yapılan sürekli yatırım olarak tanımlıyor. Ayrıca diğer meslek birlikleri ile doğrudan ve şeffaf iş birliği üzerinde de duran PPL, bu başarısında bir başka faktör olarak bağlantılı haklar alanında derinlemesine bilgiye sahip uzmanlardan oluşan bir ekibin oluşturulması üzerinde de duruyor.

 

PPL CEO’su Peter Leathem yaptığı açıklamada Covid-19 eve kapanmaları nedeniyle uluslararası gelirlerde bir düşüş beklenirken uzun vadede olumlu bir eğilim gördüklerini belirterek, PPL’in bağlantılı hak telif gelirinin önemli bir bölümünün yurt dışından gelen gelirlerden elde edildiğini söylüyor. Bu son dönem için, bu takvim yılında diğer tüm yıllara göre daha fazla uluslararası gelir dağıtımı yapıldığını da ifade ediyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Tencent Music Entertainment 2020 Yılı Q2 Sonuçlarını Açıkladı

 

Uluslararası İlişkiler Yöneticisi Laurence Oxenbury ise “Bize inanan onbinlerce kişiye ve yapımcıya önemli ödemeler yapmaya devam edebilmekten ve bunların tümünün adil bir şekilde belirlenmesi için süregelen işbirliğine dayalı küresel çabanın önde gelen bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

Fotoğraf: Heidi Fin