PPL İlk Çeyrekte 61,3 Milyon Pound Dağıttı

PPL 2021 ilk çeyreğinde yorumculara ve yapımcılara 28,1 milyon poundluk yurt dışı dağıtımı da dahil toplam 61,3 milyon pound ödeme yapacak.

 

28,1 milyon pound yurt dışı dağıtım rakamı PPL’in tarihindeki en yüksek rakam olsa da toplam dağıtımda önemli bir düşüş yaşandı. 2020 yılının birinci çeyreğinde 87,6 milyon pound olan dağıtım tutarı % 30 oranında düştü. Yurt dışı dağıtım rakamı dünyanın dört bir yanındaki 63 meslek birliğinden toplanan gelirleri ve Almanya, ABD ve İtalya meslek birliklerine yapılan önemli ödemeleri içeriyor. Bu dağıtıma ilk defa Hollanda’nın özel kopyalama harçlarına ilişkin meslek birliği STAP’ten gelen para da dahil edildi.

 

İlk eve kapanmalardan bir yıl sonra yapılan bu dağıtım ile, PPL pandemi sırasında dağıttığı toplam parayı 308,8 milyon pounda çıkararak üyelerine ve dolaylı olarak diğer meslek birlikleri üyelerine önemli bir destek sağlanmış oldu.

 

2006 yılında kurduğu uluslararası tahsilat operasyonu ile  kayıtlı müziklerin yurt dışı kullanımlarına ilişkin yüz milyonlarca pound dağıtım gerçekleştirdiğini belirten PPL CEO’su Peter Leathem, komşu haklar alanında uzmanlardan oluşan PPL ekibinin, her çeyrekte tahsil edilen ve dağıtılan global bazda kayıtlı müziklerin telif gelirlerini en üst düzeye çıkarmak için her yıl dünyanın dört bir yanındaki meslek birlikleri ile çalıştıklarını ifade etti. Leathem yapılan ödemenin üyelerin repertuarının popülaritesini yansıttığını söyleyerek, bu dağıtım rakamının tarihlerindeki en yüksek üç aylık dağıtım rakamlarından birisi olduğunu ve böylece pandemi sürecinde ödenen toplam tutarı 308,8 milyon pounda çıkardığını da ekledi.

 

Fotoğraf: Josh Appel
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Temsili Hak Gelirlerinin Dağıtımında SoundSys Kullanımda