Paris Mahkemelerinden Öncü Karar

Paris Mahkemesi, Nippyspace.com da dahil olmak üzere birtakım cyberlocker sitelerinin  (dosya paylaşım siteleri) engellemesine karar verdi.

 

Bu karar, Avrupa Birliği’ndeki hukuk mahkemelerinde bu nitelikte verilen ilk karar oldu.

 

Daha önce İtalya, Rusya, Malezya ve Güney Kore’de bu şekilde hizmet veren sitelere karşı idari emirler çıkarılmıştı.

 

Dava, Fransız yapımcılar meslek birliği SCPP tarafınadan pazarın çoğunu kontrol eden  beş İnternet Servis Sağlayıcısı’na karşı başlatıldı. Davaya konu internet siteleri, SCPP’nin hak  sahibi olduğu fonogramların izinsiz bir şekilde erişime açık olmasına ve indirilebilmesine olanak sağlıyordu.

 

Yargılama çok kısa sürdü  çünkü mahkeme SCPP’nin sitelerden örnek indirmeler temelinde sunduğu kanıtları kabul etti ve davalı İnternet Servis Sağlayıcıları da başvuruya itiraz etmediler. İnternet servis sağlayıcıları kararın alınmasının ardından en geç on beş gün içinde kararı uygulamaya koymak zorundalar. Sitelere on sekiz ay boyunca erişim engellenecek. Bu süreçte sitelerde herhangi bir domain değişimi veya herhangi bir değişimi gözlemlemek ve bu durumlarda tedbirleri güncelleştirmek için hızlı izleme prosedürü mevcut olacak.

 

IFPI (Uluslararası Fonogram Endüstrisi Federasyonu) ,  Paris’te alınan bu kararın diğer ülkelerde de öncü olacağı ve bu şekilde davaların çoğalacağı yönünde görüş bildirmiştir.

 

Kararın uygulanacağı internet sitelerinin listesi aşağıdadır.

 

Erişimi Engellenen İnternet Siteleri:

 

  • nippyspace.com
  • nippyshare.com
  • nippyfile.com
  • nippybox.com
  • nippydrive.com
  • yolobit.com

 

Fotoğraf: Mika Baumeister
İlginizi Çekebilecek Yazılar  93/83/AET Sayılı Konsey Yönergesinde Değişiklik Yapan Ve Yayın Kuruluşlarının Bazı Çevrimiçi İletimlerinde Ve Radyo-Televizyon Programlarının Yeniden İletimlerinde Uygulanan Telif Hakkı Ve Bağlantılı Hakların Kullanılması Hakkındaki Kuralları Belirleyen 17 Nisan 2019 Tarihli (AB) 2019/789 Sayılı Avrupa Parlamentosu Ve Konsey Yönergesi