Pandemi Ne Öğretti

Bütün dünyadan farklı türden geleneksel müziklerin temsil edildiği ve her türlü etnik, folk, geleneksel müziği ağırlayan “Dünya Müziği Fuarı” WOMEX, önceki yıllarda fuara katılanlar arasında pandeminin müzik endüstrisi üzerindeki etkilerine ilişkin bir anket düzenledi. 06-24 Mayıs tarihleri arasında internet üzerinden gerçekleştirilen ankette yer alan sorulara 88 ülkeden 633 müzik profesyoneli yanıt verdi.

 

Anket sonucunda ortaya çıkan bazı görüşlere yer vermek istedik.

 

Krizi aşmak için ne yapmak gerektiği sorusu ile ilgili can alıcı yanıtlardan bazıları şöyle:

 

“Gelişmiş fon akışları ve yerli müzik ve oturumlar için çevrimiçi bir platform oluşturulması”

 

“İletişim halinde kalabilmek, ağ kurmaya devam edebilmek ve satın alınmış olan uçak biletlerinin iadesini alabilmek”

 

“Tüm müzisyenlerin iş kaybının telafisi için teşvik paketiyle hükümetten bir sübvansiyona ihtiyaç var. Bir organizasyon firması olarak, bu zamanı şarkı yazarlığı, sahne performansları, telif hakkı bilinci, medya röportaj koçluğu, markalaşma ve pazarlama gibi alanlarda sanatçıları geliştirmek için kullanmamız yönünde finansman desteğine ihtiyacımız olacak”

 

“Canlı yayınlar, video konserler ve ürün satışları yapma şansı veren platformlar”

 

“Müzik endüstrisinin farklı kolları arasındaki gelişmiş ağlar. Zor şartlar altında standart bir çalışma uygulaması; örneğin turlar iptal edildiğinde, ekibin çoğu, kötü zihinsel sağlığa yol açan mali zorluklarla eve gönderiliyor.”

 

 “Telif haklarıyla ilgili bilgi boşluğunu azaltmak ve şeffaflık için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Meksika’da orta ölçekli konserler vermek için ulusal toplumumuzu harekete geçirmek için çalışacağız. Çünkü grubumuzun uluslararası turlardan elde ettiği yıllık gelir, kârlarının %40 ila %50’sini temsil ediyor. Bizim çözümümüz, dijitalin ve dijitalin gelire dönüştürülmesi ile telif toplama, ortaklığın büyümesi ve ulusal bölgede yavaş yavaş canlı konserlerin bir karışımı”

 

İnternetin ağ kurma ve öğrenme şeklini değiştirmesi sonucunda bazı çevrimiçi konular ve dijital platformlar hakkında görüşler ve öneriler ise ilgi çekici…

 

“Çevrimiçi konserlerin yapılabileceği ve para toplayabileceğiniz veya performans sergileyen müzisyenlere biraz para kazandırabilecek bir platform”

 

“Çevrimiçi sanatsal içerik pazarlaması, çevrimiçi müzik atölyeleri dersleri, müzik editörlerinin pazar bilgileri, müzik acentelerinin bilgileri – sanat ve kültür projelerinin sürdürülebilirliği hakkında yaratıcı fonlar hakkında bilgi – kültürü dijital olarak sunmaya dair diğer tüm bilgileri dijital olarak düşünemiyorum”

 

“Yerli kültür gibi kültürel uygulamalarla ilgili dijital müzik”

 

“Fiziki toplantıları beklemeyi tercih ediyorum ve umarım WOMEX’i dijital yapmıyorsunuzdur”

 

“Öğrencilere (çevrimiçi) grup halinde müzik aletleri çalmayı öğretme konusunda eğitim yöntemleri”

 

“İnternette görebildiğimiz tüm tekliflere gerçekten doymuş durumdayız. Hepsi aynı. Farklı ve yaratıcı olanaklar bulmamız gerekiyor.”

 

Katılımcılar, konoravirüs salgını nedeniyle iş pratiğine ve topluma karşı tutumlarındaki değişiklikleri de paylaştılar…

 

“Artık küçük bir müzik ajansı yürütmek için bir ofis kiralamanın gerekli olmadığına daha da ikna oldum!”

İlginizi Çekebilecek Yazılar  ByteDance’tan 27 Milyar Dolarlık Reklam Geliri

 

“Bence ekranlarımızın dışındaki bedenlerimizin önemi konusunda her zamankinden daha vicdanlı olmalıyız. Değişimin, fiziki dünyadaki sanatçılar olarak kariyerlerimizi daha derin düşünerek ve bu öngörülemez değişikliklere karşı savunmasız kalmaksızın, daha istikrarlı bir yaşam sürmek için daha iyi olasılıkları bulabilmek yönünde devam edebilmesini diliyorum. Umarım bu kriz daha fazla güçlenmemize ve çalışmalarımızın, toplumdaki rolümüzün daha bilinçli olmasına izin verir”

 

“Çevrimiçi ortamdan geri duracağım. Onun değerleri var ama benim için değil. Kişilerin çevrimiçi atıl süreye ihtiyacı var ve bence çalışma saatlerimi çevrimiçi geçirmek yeterli. Çalışma saatlerim haricinde çevrimiçi olarak zaman harcamak istemiyorum.”

 

“Evet, YAVAŞLAMA ve işyerinde ve kişisel olarak sürdürülebilirlik ve zindelik konusunda çok daha fazla odaklanmak, şimdi hızlı tempolu müzik endüstrisine daha fazla zindelik getirmek için bazı heyecan verici girişimler üzerinde çalışılıyor.”

 

Muhtemelen çevrimiçi konferanslara, panel görüşmelerine biraz daha alışacağım, ancak yine de gerçek canlı sürümleri tercih ediyorum.

 

“Çalışma pratiğimize yönelik tutum çoktan değişti, daha önce tüm çalışma ekibi arasında dijital alana çok fazla disiplin ve bağlılıkla girme eğilimi yoktu. Topluma karşı tutum değişikliği, toplumsal değişimin aracıları olarak kendi rolümüzü ve bunun getirdiği sorumluluğu daha iyi anlamak için geçerli.

 

Mevcut kriz ve orta – uzun vadeli etkileri hakkında bazı düşünceler veya yorumlar ise şöyle:

 

“Öğrendiğim bir şey varsa o da canlı müziğin değeri ve canlı deneyimin paylaşılan insanlığımız için nasıl yeri doldurulamaz olduğu. Dijital, sanal ve elektronikte kayıt ve çeşitli teknolojiler önemli olmakla birlikte, gerçek hayatın ve akustik müziğin yerini almaya devam edemez ve devam etmemelidir.”

 

“Daha fazla yardıma ihtiyacı olan insanlara bakmalıyız…. Dayanışma, ekosistemi korumanın anahtarıdır.”

 

“Dijitalle uğraşıyoruz ama nihayetinde ilgilendiğimiz dışarıdaki canlı deneyimler. Tüm enerjimizi, mümkün olan en kısa sürede tekrar canlı deneyimleri elde etmek için kullanacağız. Dijital hiçbir zaman onun yerine geçemez.”

 

“Sanatçı olmanın ne kadar kırılgan olduğunu öğrenmek beni gerçekten etkiledi. Gelecek hakkında endişelenmemek için yeterli gelir ve birikime sahip birkaç ayrıcalıklı grup dışında, profesyonel sanatçıların önemli bir yüzdesi kariyerlerini gerçek veya istikrarlı bir meslek olarak göremez. Bunu değiştirmek için stratejiler düşünmeliyiz; İyi bilindiğini biliyorum, ama bu kriz gerçekten birçok şeyi derinlemesine incelemeye koydu.”

 

“Bu krizin bir sonu olacak. Bu salgını bir çeşit fırsat olarak görmeli ve geleceğe doğru hareketimizi hızlandırmalıyız.”

 

“Dünya müziği ve küresel-yerel müzik kültürleri için eko-sistem, sanatçının sınır geçişlerini kolaylaştırmak amacıyla, daha az seyahat ve daha az çevre kirliliği, uluslararası kültürel alışverişin desteklenmesi için yeniden oluşturulmalıdır. Daha fazla ekolojik olay, bireysel sanatçıların ekonomik ihtiyaçlarına daha fazla saygı, izleyicilere daha fazla saygı gibi.”