Pandemi Günleri: Abone Sayıları Artarken Stream Sayıları Düşüyor, Radyolar Popülerleşiyor

Nielsen Music / MRC geçtiğimiz günlerde bir rapor hazırlayarak, Covid-19 salgınının ve sosyal mesafe tedbirlerinin insanların eğlence alışkanlıklarına etkisinin ne olduğunu araştırdı.

 

Nielsen Music/MRC Araştırması

 

ABD merkezli bu ankete göre, insanların % 60’ı evde tecrit döneminde eğlenceye daha fazla ilgi duyuyor. % 24’ü yeni bir abonelik hizmetine kaydoldu. % 79’u pandemi bittikten sonra aboneliklerini sürdürmek istiyor. Bu sadece müzik için değil farklı kullanımlar, örneğin video streamingler için de böyle.

 

İnsanlara hangi hizmetlere abone oldukları veya planladıkları sorulduğunda, % 81 video, % 38 müzik ve % 14 video oyunu yanıtını verdi (% 100’den fazla çünkü bazı insanlar birden fazla hizmete abone oluyor).

 

Raporda, pandeminin müzik streaming üzerindeki etkisi ayrıntılı bir bakış açısı ile ele alınıyor

 

19 Mart’ta sona eren haftada, ses streaming % 6,2 azalırken, video müzik streaming, yılın önceki sekiz haftalık döneminin ortalamasına kıyasla % 9,3 arttı. Ertesi hafta (26 Mart’ta sona eren) ses streaming % 9,2 düştü ve müzik videosu streaming % 13,4 arttı. Bu iki hafta boyunca, ses ve video streamingde toplam düşüş ilk hafta % 0.8, ardından % 1,3 oldu.

 

Bunun bazı mantıklı nedenleri var: Katılımcıların % 49’u daha az araba kullandıkları veya işe daha az gittikleri için müziğe daha az zaman harcadıklarını, % 47’si ise farklı mecralara yöneldiklerini (% 73 haber, % 71 kitap ve dergi; % 65 film ve % 64 televizyon) ve daha az müzik dinlediklerini söyledi.

 

Raporda ayrıca,  müzik hayranlarının, canlı streaming uygulamalarıyla sanal konserlerin artışı hakkında ne düşündüklerine dair bazı veriler de var. Katılımcıların % 21’i son iki haftada sanal bir konser ya da canlı yayın izlediğini, % 64’ü bu deneyimden memnun olduklarını söyledi. % 29’u bu tür şeyler için ‘ödeme yapmaya istekli’ olduklarını belirtiyor.

 

 

Destekleyen Araştırmalar

 

Music Business Worldwide, Spotify’ın İlk 200 grafiğindeki küresel streaminglerin 13 Mart’ta başlayan haftada % 11 (226 milyon) düştüğünü ortaya koydu.

 

13 Mart, dünyadaki bazı ülkelerde dükkanlar, barlar, okullar vb kapatılmaya başlandığı ve insanların evde kalmaya, sosyal mesafe uygulamaya yönlendirildiği gün.

 

Öte yandan BuzzAngle’a göre, ABD’deki müzik streaming 13-19 Mart tarihleri arasında bir önceki haftaya göre % 8,8 azaldı.

 

Farklı bir veri sağlayıcısı olan Alpha Data verilerini kullanan Rolling Stone dergisi ise, streaminglerin % 7,8 oranında azaldığını söyledi.

 

Midia Research son yaptığı araştırmayla yapımcı şirketlerin streaming sayılarının neredeyse tüm bölgelerde ve neredeyse evrensel olarak düştüğünü söylüyor. Genel itibariyle ciddi bir düşüş olmamakla birlikte Covid-19’un daha az etkilendiği bölgelerde düşüşün biraz daha az olduğunu ekliyor.

 

Öte yandan çoğu yapımcı YouTube ve Vevo streaminglerinde güçlü bir artışa işaret etti. Bu birçok tüketicinin evde otururken görsel bir müzik deneyimini tercih ettiğini gösteriyor. Bunu bir örnekle destekleyecek olursak BuzzAngle/ Alpha Data’nın İtalya’da yaptığı veri analizine göre veriler, ses streaming sayılarının önceki haftaya göre 6 Mart’ta % 10 düştüğünü ve video streamingin 13 Mart’ta başlayarak yaklaşık % 14,5 oranında arttığını gösteriyor.

 

Streaming Platformlarının Gözlemleri

 

Spotify sosyal uzaklığın ve izolasyonun dinleme eğilimleri üzerindeki etkisine dair bazı veriler yayınlayarak haber podcast’leri, çocuk ve aile içerikleri, chillout ve klasik müziğin daha fazla dinlendiğini belirtiyor. Canlı streaming konser yayınlarının izlenmesinde de artış olduğunu söylüyor.

 

Deezer dinleme alışkanlıklarında bir değişiklik olduğunu, günlük en çok dinleme saatlerinin 7-9 aralığından 9-10 aralığına kaydığını saptamış. Ayrıca insanların ilk 10 günlük şok sürecinde dinlemenin azaldığını gözlemiş.

 

Ruh hali odaklı çalma listelerinde bir artış olduğunu da ekliyor. Örneğin Deezer’in “Stay at Home” kanalının lansmanını takip eden hafta, Mellow Days gibi çalma listelerinin izlenmesi % 335 artırdı. Feel Good çalma listesi, dünya çapında kanalda en çok dinlenen ikinci listedir. Happy Hits ayrıca dünya çapında% 53’lük bir artış gördüğü ifade ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Apple ve Spotify’da Yeni Sesli Uygulamalar Gündemde

 

 

Türkiye’de Streaming

 

Türkiye dijital pazarını yakından takip edenlerden alınan bilgiye göre salgın günlerinde Türkiye’de de alışkanlıklarda bazı sapmalar gözlemlendi. Abone servislerinin  toplam streaming sayılarında düşüş abone sayılarında ise artış görüldü. Dolayısıyla müzik sektörü bu uygulamalardan korktuğu gelir kaybına uğramadı.

 

Ne var ki YouTube kanallarında hayat böyle akmadı. Premium abonelik artışı gözlenmesine rağmen paylaşım esaslı gelirlerde çok ciddi düşüşler yaşandı. Bunun temel nedeni ticari firmaların çoğunun reklam vermeyi kesmesi oldu. YouTube reklam alabilmek için %40 düzeylerinde indirim yapmak zorunda kaldı.

 

Nihai tablonun sektör lehine mi aleyhine mi olduğu ancak evde kapanma günleri bitince anlaşılacak gibi gözüküyor.

 

Radyolar Daha Popüler

 

Farklı araştırmalar bu dönemde radyoya olan eğilimin arttığını gösteriyor.

 

BBC News haberine göre koronavirüs pandemisi nedeniyle evde kalan insanlar müzik uygulamalarını kullanmaktan ziyade daha çok radyo dinliyor.

 

BBC’ye göre, kendi radyolarında % 18’lik bir dinleme artışı var. Capital FM ve LBC 97.3 sahibi Global’de 9-17 Mart tarihleri arasında online radyo dinlemelerinde % 15 artış olduğunu raporladı.

 

Global ayrıca, radyolarına akıllı hoparlörler aracılığıyla erişen tüketicilerin % 11 arttığını bildirdi.

 

LBC’nin günlük erişimi % 43 oranında artarken Heart (Global’in en büyük ticari radyosu) günlük izleyicisinin % 11 arttığını, Smooth Radio’nun çalma listesinin de % 12 arttığını söylüyor.

 

Amerika’da da durum çok farklı görünmüyor.

 

Benzer şekilde, ABD radyo topluluğu, iHeart Radyoda artış var. iHeart Radyo’nun dinlenmesinin akıllı hoparlörlerde % 30, akıllı TV uygulamalarında % 22 ve web sitesinde % 20 oranında arttığı görülüyor.

 

Araştırmalar Covid-19 önlemleri kapsamında evde vakit geçiren insanların Covid-19’un müzik dinleme alışkanlıklarını ne yönde değiştiğini, tüketicilerin ağırlıklı eğilimini ortaya koyuyor.

 

Türkiye’de de Radyo Dinlemeler Artış Gösteriyor

 

Marketing Türkiye web sitesinde yayınlanan bir habere göre Türkiye’de de radyo dinleme alışkanlığı artış gösteriyor.  Kantar tarafından 11-27 Mart tarihleri arasında 4.867 kişinin dinleme verisine göre hazırlanan “Salgın Sonrası Radyo Dinleme Alışkanlıkları” araştırmasına göre haber radyolarına erişim % 27 arttı. Genel itibariyle radyo dinleme sürelerinde % 2,1 azalış olmakla birlikte televizyondan radyo dinleme süresi ise % 13,3 artış gösterdi. Haberde salgın riskine karşı evinde kalan insanların “Araç Oto Radyo” dinleme sürelerinin yüzde 16,7 azaldığı belirtiliyor.

 

Yeni Trend: Live Streaming (Canlı Streamler)

 

Canlı streamler yeni bir kullanım biçimi olmamakla birlikte koronovirüs pandemisi sürecinde tüketicinin en çok rağbet ettiği eğlence biçimlerinden birisi haline geldi.

 

Bütün dünyada etkinlikleri takip eden ve güncellemeler yapan etkinlik platformu Bandsintown verilerine göre son haftalarda 100.000’den fazla fiziki canlı etkinlik iptal edildi veya ertelendi.

 

Müzisyenler hayranlarla bağlantı kurmak, çok ihtiyaç duyulan bu günlerde gelir üretmek, yardım kuruluşları için para toplamak veya depresyonla savaşmak için ev konserlerinden büyük prodüksiyonlara kadar yeni yollar araştırıyorlar.

 

Pandemi sonrasında Bandsintown’un başlattığı “Bandsintown Live” ile sanatçılar tarafından yaklaşık 5.000 canlı stream etkinliği oluşturuldu. Halihazırda ortalama günlük 2.000 canlı stream etkinliğini 30.000’den az takipçi izledi. Ancak daha büyük sanatçılar daha çok izleyici çekebiliyorlar. DJ Black Coffee, en son canlı stream programına 84.500 izleyici çekti.

 

Global Citizen tarafından düzenlenen ve Lady Gaga’nın küratörlüğünü yaptığı One World: Together At Home etkinliği, pandeminin bugüne kadarki en iddialı müzik projesiydi. Paul McCartney, Taylor Swift, Chris Martin, Billie Eilish, Elton John, Shawn Mendes, Jennifer Lopez ve Lizzo liderliğindeki kadro Covid-19 Müdahale Fonu’nu desteklemek için toplanmıştı. Sadece Youtube kanalında 2,5 milyon kez görüntülenmiş.

 

Andrea Bocelli’nin Milano’dan gerçekleştirdiği Umut İçin Müzik canlı stream etkinliğini 2.8 milyon kişi canlı olarak izledi ve etkinlikten sonraki 48 saat içinde konser 30 milyon kez görüntülendi.