Pandemi Döneminde YouTube Reklam Gelirleri Düşüyor

Music Business Worldwide haberine göre birçok içerik oluşturucu için YouTube reklam gelirlerinde % 20 veya daha fazla düşüş var.

 

YouTube içerik oluşturucusu Hank Green kanalında ortalama BGBM’sinin (Bin Gösterim Başına Maliyet) % 28 düştüğünü söylüyor. Bu, 1.000 görüntüleme başına ortalama 4,75 Dolar demek (2013’ten bu yana en düşük seviye). Bir kanalın BGBM’si, 1000 görüntüleme başına reklam verenlerin ne kadarlık bir ödemeye razı olduğunu gösterir.

 

Ancak Hank Green, koronavirüs pandemisinden bu yana kanallarındaki görüntüleme oranının % 15 arttığını da ekliyor.

 

Makyaj içeriği yaratıcısı James Charles, BGBM oranının % 20 düştüğünü, Minecraft’ın yaratıcısı Jordan Maron ise, BGBM oranının geçen yılın aynı dönemine göre % 40 düştüğünü söyledi.

 

Öte yandan bazı içerik oluşturucular, BGBM oranlarında bir artış olduğunu söylüyorlar. Örneğin dış mekan kanalı Nature League, YouTube reklam geliri BGBM’sinin son altı hafta boyunca % 318 arttığını belirtiyor.  Öğretmenler video paylaştıkça kanaldaki videolar için izleme süresi, % 400 oranında arttı.

 

Sektör uzmanları, reklam verenler kampanyalarını tamamen askıya aldığı sürece veya kampanya iptalleri geldikçe BGBM’lerin düşmeye devam edebileceği konusunda uyarıyor. YouTube, reklamları durduran reklam verenlerin önemli bir bölümünün küçük işletmeler olduğunu söylüyor.

 

YouTube reklam gelirindeki bu büyük dalgalanmalarla birlikte, içerik oluşturucular da yeni seçenekler keşfetmeye başlıyorlar.

 

1.000’den fazla abonesi olan büyük YouTuberlar, bağış toplamak için hemen bir Patreon kurdu (Patreon, içerik oluşturucularına kendi abonelik içeriği hizmetlerini kurmalarına izin veren, İnternet tabanlı bir platformdur). Diğerleri kıyafet ve markalı ürün anlaşmaları gibi ticari fırsatları araştırıyor.

 

Bununla birlikte, içerik oluşturuculara yönelik YouTube Premium geliri, reklam gelirindeki düşüşe rağmen artıyor. Green, Premium abonelerinin kanal gelirinin % 13’ünü oluşturduğunu bildirdi. Bu, bir önceki aya göre % 2 arttı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Instagram’dan Yeni Tasarım

 

Fotoğraf: YTCount