Pandemi Döneminde İnteraktivite Denemeleri

Sanat dünyası sanatçıyla hayranları arasındaki ilişkinin tek taraflı olmadığını bilir ama pandemi dönemi bu ilişkinin kopmasına yol açtı. Yüz yüze canlı iletişimin yerini teknoloji kullanımı almaya başladı ve bu yeni imkanlar sağladı.

 

Birçok sanatçı pandemi dönemini çevrim içi konserlerle doldurmaya, hayranlarıyla Zoom gibi programlar aracılığıyla iletişim kurmaya gayret ediyor. Bu çabalar yaratım süreçlerinde de interaktivite sağlanması sonucunu doğurmaya başladı. Bon Jovi ve Perfume Genius bu denemeyi yapan iki sanatçı oldular.

 

Bon Jovi yeni albümleriyle ilgili çalışmalarında Do What You Can isimli şarkının hazırlık çalışmalarını gösteren bir klip yaptı ve hayranlarından şarkının kendi giriş sözlerini yazmalarını ve #DoWhatYouCan hashtagi ile duyurmalarını istedi. Daha sonra yaptığı açıklamayla binlerce şarkı sözü geldiğini belirten Jon Bon Jovi bunların sonuçları hakkında açıklama yapmadığı için eleştirildi.

 

Perfume Genius çok daha somut bir yol izledi. Without You isimli yeni single için üç klibin hayranları tarafından çekileceğini duyurdu. Bu klipleri yapanlara biner dolar ödenecek ve ayrıca her birinin istediği bir yardım kuruluşuna bin dolar yardım yapılacaktı.

 

Klipler çekildi ve 29 temmuz sonrasında her Salı yayına sokuldu. Ayrıca Zoom üzerinden klipleri yapanlarla görüşülerek fikirleri üzerine tartışıldı. Böylece hayran kitlesinin geniş bir bölümü seferber edilmiş oldu.

 

Bu interaktivite denemelerinin geri planında yapılan araştırmaların yeni genç  dinleyicilerin sadece dinlemekle yetinmediklerini göstermesi yatıyor. Genç kuşak müzik yapmayı da seviyor ve bu konuda gayret gösteriyor. Bu nedenle beğendikleri sanatçıların üretim süreçlerine katkı vermek onları daha da heyecanlandırıp, bağlılıklarını arttırıyor.

 

Fotoğraf: Jakob Owens
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Tesla Arayüzlerinde Müzik Uygulamaları