Oyunlarda Sesli Reklamlar Dönemi

Oyun dünyasında sesli reklam uygulamalarının satış arttırma konusunda görsel reklamlardan daha başarılı olduğu söyleniyor.

 

MBW ile röportaj yapan AudioMob yöneticileri sesli reklamların oyun sektörünün yanı sıra müzik sektörü için de önemli olduğunu belirtti. AudioMob daha önce Justin Bieber ve Joel Corry gibi sanatçılar için kampanyalar yürüten, oyun içi sesli reklamcılık konusunda uzmanlaşmış, İngiltere merkezli, hızla büyüyen bir şirket.

 

Müzik sektörü, ürünleri için sesli reklamların gücünü uzun süredir biliyor ve modern endüstri, sanatçılarının video oyunlarıyla iş birliklerinin potansiyelini de görüyor. AudioMob, Nas’ın King’s Disease II albümünün kampanyasında kullanılan oyun içi teknolojisiyle adını duyurdu.

 

Ağustos ayında Mass Appeal adlı yapım şirketi tarafından piyasaya çıkan kayıt Billboard’un R&B/Hip-Hop listesinde bir numaraydı ve AudioMob, LP’yi kesintisiz reklamlar aracılığıyla binlerce video oyununda tanıttı. Oyuncuların oyun deneyimlerine müdahale etmeden parça örneklerini duymalarına ve Nas’ın kendilerine hitap etmelerine imkan verdi. AudioMob’a göre, King’s Disease II reklamları, geleneksel (Görsel) oyun içi bannerlarda görülen tipik getiriden % 1,275 daha yüksek tıklama oranları sağladı.

 

Video ve banner reklamlar, yıllar boyunca çok sayıda mobil oyundan başarılı bir şekilde kullanıldı. Ancak, araya giren reklamlar oyunu engelleyerek oyuncuları hayal kırıklığına uğrattığından, video reklamlar hem oyun şirketleri hem de markalar için büyük bir sorun teşkil edebiliyor. AudioMob, bu kesintinin markalar ve oyunlarla olumsuz ilişkilere neden olduğunu ve sonuçta kullanıcı tutma oranını azalttığını savunuyor. AudioMob tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışma, tüketicilerin % 75’inin oyunu duraklatan video ve banner reklamların aksine sesli reklamları tercih ettiğini ortaya koydu.

 

Nas kampanyasıyla ilgili olarak Mass Appeal’ın Pazarlama Direktörü Celeste Li platformun geniş bir erişimi olduğunu dolayısıyla bunun daha fazla hayranla bağlantı kurmak için heyecan verici bir fırsat olduğunu vurguluyor. Sesli reklamların pazarlama stratejisine eklenmesi için yararlı bir araç olduğunu da belirtiyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Techstars Music 2021 Yılı Desteklerini Açıkladı

 

AudioMob kurucu ortaklarından ChristianFacey , oyun sırasında kesintiye uğratmayan, müdahaleci olmayan sesli reklamlar göndermek için bağlamsal verileri (Kişisel olmayan veriler) kullandıklarını ve oyuncuların müzik zevklerini dikkate aldıklarını, bu nedenle Nas’ın müziğiyle ilgilenme ve tıklama olasılığı daha yüksek olan tüketicilere ulaştıklarını söylüyor.

 

Kesintiye neden olmaması sebebiyle sesli reklamlarda elde tutma oranında bir düşüş görülmediği belirtiliyor. Oyuncunun, reklamlar tarafından engellenmeden oyuna devam edebildiğini, oyundan çıkıp reklama tıkladılarsa (Sesli reklamlarımız tıklanabilir başlıklarla gelir), bunun gerçek bir niyetin işareti olduğunu söylüyor.

 

Kurucu ortaklar AudioMob’un Ministry of Sound gibi yapımcılarla ve Ed Sheeran, David Guetta, Joel Corry, Sugarhill Gang gibi isimlerle çalıştıklarını belirtiyorlar.

 

Ortaklardan Wilfrid, markaların % 66’sının dijital sesi artık medya stratejilerinin önemli bir parçası olarak gördüğünü (DAX, 2018) ve sesli reklamcılığın 2018’de % 23 artarak 2,3 milyar dolara ulaştığını belirtiyor (IAB). AudioMob’un, tipik banner reklamlardan % 1000 daha yüksek tıklama oranı sağlayarak müdahaleci olmayan sesli reklamlarla dünya çapında 1,5 milyar benzersiz mobil oyuncuya erişebileceğini ekliyor.