Oyun ve Müzik İş Birliğinin Önü Açık

 

Oyun dünyası hızla ivme kazanan ve gelişen sektörler arasında. Türkiye de bu gelişmelere ayak uydurmuş durumda ve oyun sektörü hızla ilerliyor. Oyun sektörünün müzikle ilişkisini, yeni teknolojilerin oyun sektörüne adaptasyonunu ve daha pek çok konuyu TRAngels’ın ortağı ve yatırım komitesi başkanı Bilgehan Baykal’la konuştuk.

 

Müzik Analiz: Oyun sektörümüzün gelişip büyümesine dair çok şey yazılıp çiziliyor. Gerçek durum nedir?

 

Bilgehan Baykal: Türkiye oyun sektörü özellikle mobil tarafta güçlü bir ivme kazanmış durumda 2021’in ilk 6 ayında oyun sektörü toplamı 236 milyon dolar olan 20 yatırımla toplam startup yatırımlarının üçte birini çekti. Bunun haricinde US Top Chartstaki 10 oyundan 6 tanesi yine Türk şirketlerine aitti.

 

Müzik Analiz: Oyun sektörümüz teknolojik olarak ne durumda? Örneğin multiplayer veya 3A düzeyinde oyun üretebiliyor muyuz?

 

Bilgehan Baykal: Oyun sektöründe teknolojik olarak özellikle hypercasual ve casual oyunlarda oldukça iyi bir durumda olduğumuzu söyleyebiliriz. Dream’in Royal Match oyunu özellikle Match3D kategorisi için iyi bir örnek. Yavaş yavaş midcore ve  tarafında da nitelikli projeler çıktığını gözlemliyoruz.

 

Müzik Analiz: Müzik ve oyun sektörü daha başlangıçtan itibaren bir temas içinde oldu. Bütün oyunlarda müzik kullanıldı. Bu ilişki son dönemde daha da derinleşti. Dünya ölçeğinde ne tür iş birlikleri yapıldı?

 

Bilgehan Baykal: Özellikle metaverse kavramının tartışmaya açılması, sanal ve reel dünyalar arasındaki ilişkinin farklı açılardan sorgulanmasına yol açtı. Bunda pandeminin de etkisi vardı şüphesiz. Fortnight’te verilen Travis Scott ve Ariana Grande konserlerini milyonların izlemesi buna iyi bir örnek. Metaverse kavramının gelişim yönü müzik, sinema, streaming vb endüstrilerle oyun arasındaki işbirliği çerçevesinde gelişecek gibi gözüküyor.

 

Müzik Analiz: İki sektörün de hedef kitlesi yaş ve sosyo ekonomik düzey bakımından benzeşiyor. Bu iş birlikteliklerinin teknolojik dönüşüm ve özellikle 5G sonrasında nasıl gelişeceğini düşünüyorsunuz?

 

Bilgehan Baykal: 5G ile özellikle 3D artı nitelikli projelerin multiplayer arenada ön plana çıkacağının düşünüyorum. Telekomünikasyon altyapısı nispeten zayıf olan ve bu nedenle browser bazlı oyunların yoğun oynandığı Hindistan vb coğrafyalarda 5Gnin yaygınlaşması mobil oyun tarafında da ciddi bir dönüşüm sağlayacak. Aynı şekilde play to earn modelinin yaygın kullanıldığı Filipinler ve Vietnam gibi ülkelerde teknolojik altyapıdaki değişim oyun içi para kazanma yöntemlerini etkileyecek.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  TikTok Algoritmalarını Lisanslıyor mu?

 

Müzik Analiz: Oyun ve NFT birlikteliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Bilgehan Baykal: NFT konusunun en çok gelişeceği alanın oyun olacağını, spor, sanat ve müziğin oyun medyası etrafında NFT ekonomisine dahil olacağını düşünüyorum. Bu minvaldeki gelişimi etkileyecek en önemli unsurun NFT arkasında kullanılan blockchain teknolojileri ve maliyetleri olacağını öngörüyorum.

 

Müzik Analiz: Ülkemizde bu tür iş birliktelikleri yapma olanağı var mı? Teknolojik düzeyimiz ve pazar buna uygun mu?

 

Bilgehan Baykal: Türkiye dünya ölçeğinde küçük bir Pazar. Özellikle çevrimiçi satın alma alışkanlıkları açısından oldukça geri. Ancak yereldeki iş birliktelikleri yurtdışına taşınabilir ise özellikle bölgesel projelerin hayata geçebileceğini düşünüyorum.

 

Müzik Analiz: Oyun sektörü müzik sektörümüzün dış pazarlara açılması konusunda işlev görebilir mi?

 

Bilgehan Baykal: Evet, farklı sinerjiler ile bu mümkün sağlanabilir.

 

Müzik Analiz: Planlarınız arasında Türkiye müzik sektörü ile işbirliği var mı?

 

Bilgehan Baykal: Kesinlikle.

 

Bilgehan Baykal Kimdir: 1975 İstanbul doğumlu olan Bilgehan Baykal sırasıyla İTÜ Makina Mühendisliği, Marmara Üniversitesi Kalkınma İktisadı Yüksek Lisansı, İngiltere’de Henley Management School’da MBA programını ve Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği İktisadı alanında doktora eğitimini tamamlamıştır.

 

Kariyeri boyunca IBM, HP, Türk Telekom ve PTC şirketlerinde üst düzey yöneticilik yapan Bilgehan Baykal Türkiye’nin önde gelen melek yatırım şirketi TRAngels ortağı ve yatırım komitesi başkanıdır.

 

Türkiye ve ABD’de farklı melek yatırımları olan Bilgehan Baykal 2021 Şubat itibariyle ortakları ile birlikte Games United A.Ş.’i kurmuştur. Games United hypercasual, casual, arttırılmış gerçeklik, blockchain oyun alanlarında faaliyet gösteren 9 şirketten oluşan bir holding yapısı olup Bilgehan Baykal yönetim Kurulu Başkanıdır.

 

İngilizce ve Almanca bilen Bilgehan Baykal Galatasaray Kulübü üyesidir.