Önce Teste Sonra Etkinliğe

İngiltere merkezli şirketten ilk kez etkinlik öncesi hızlı Covid-19 testi uygulaması geldi. Swallow Events isimli İngiltere merkezli bir etkinlik ajansı fiziki etkinliklerin güvenilir bir şekilde gerçekleşmesi için farklı bir yöntem denedi. Şirket, toplantılar, eğlenceler gibi düzenlediği etkinlikler öncesi 15 dakika içinde sonuç alınan Covid-19 testi yapacak. Swallow Events, bu yöntemi Roche ilaç fabrikasıyla iş birliği içerisinde gerçekleştirecek.

 

Test, İngiltere hükümeti İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) rehberliğinde hazırlandı ve % 99,68 oranında güvenilir sonuç verdiği açıklandı. Testin aynı zamanda CE sertifikası da bulunuyor. Şirket, İngiltere’de kullanıma başladıkları testler için dünya çapında da sevkiyat yapıyor.

 

Her ne kadar bu uygulama ile etkinliklerin başlayacağına ilişkin umutlarımız çoğalsa da test hastalıklardan korunmak için gerekli olan tüm olasılıkları maalesef ortadan kaldırmıyor. Öncelikle aklımıza şu soru geliyor, tüm dünyanın çok yeni tanıştığı bir virüse karşı 15 dakika içinde sonuç veren bir testin uygulamaya konması etkinliklerin güven içinde yapılmasını sağlayabilir mi?

 

Teste ilişkin etkinlik sitesinin yayınında testin yüzde yüze yakın bir sonuç verdiği görülüyor, fakat test belirtildiği gibi yüzde yüz doğru sonuç vermiyor. Yakın zamanda ünlü girişimci Elon Musk aynı gün içinde yaptırdığı dört Covid-19 testinin ikisinin negatif ikisinin pozitif olduğunu açıklamıştı. Kaldı ki kamuoyunda da birçok insan hastanede yapılsa dahi testlerin güvenirliğini sorgularken bu testin toplumda kabullenilmesi zaman alacaktır. Peki etkinlik öncesi yapılan testlerde bazı etkinlik katılımcıları hasta çıkarsa ne olacak? Her geçen gün dünyada yükselen vaka sayılarına bakılırsa bu oldukça yüksek bir ihtimal. Bu durumda etkinlik düzenleyicilerin bilet satışlarına ilişkin ücret politikasında da düzenleme yapması gerekiyor. Bilet satışlarında testin pozitif çıkması durumunda da değişim veya iade hakkı verilip verilmediğinin bilet satışları sırasında açıkça belirtilmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify Canvas'ı Genişletiyor

 

Aslında etkinliklere katılımın gönül rahatlığıyla olması, düzenleyicilerin bu etkinlik süresince alınan tedbirler sonucu hiçbir şekilde virüsün bulaşmayacağını garanti etmesiyle olabilirdi. Ne yazık ki bu da hastalığın görünmeyen ve her an her yerden ve hatta bilmediğimiz bir anda farkında olmadan yakalanma ihtimalinin oldukça yüksek olması neticesinde hiçbir etkinlik düzenleyicisinin alabileceği bir risk değil.

 

Eski güzel günlere dönmek için en rahatlatıcı ve mutlu edici haber kabul edilen ulaşılabilir tedavinin bulunması olurdu. Bu süreçte çok sevdiğimiz tüm aktivitelerin şekli ve yöntemi değişmiş olsa da devam etmesi, bir şekilde müzikle, sanatla ve iletişimle birbirimize ve dünyaya bağlı kalmamız, yine de mutluluk verici.

 

Swallow Events şirketi ve etkinliklerde kullanılan hızlı covid 19 testi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Spencer Davis