Ölmüş Şarkıcılar Kore Televizyonunda

Yapay zeka ve derinlemesine öğrenme teknikleri imkansızı yapılabilir hale getiriyor. Kore müzik televizyonu Mnet hologram ve yapay zeka kullanarak gerçekleştireceği “Bir Kez Daha” isimli bir showda ölmüş ünlü sanatçılara yer verecek.

 

Thje Korea Herald tarafından bildirildiğine göre Show 16 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. Programda “canlandırılacak” sanatçılar günümüzün şarkılarını söyleyecekler.

 

İlk sahne alacak olan isim Turtles isimli topluluğun lideri olan 2008 yılında ölen Turtleman olacak. Kanalın yayınladığı teaserda Trio, Gaho’nun 2020 yılında yayınlanan Start Over isimli şarkısını söylerken görülüyor.

 

Yayıncı SBS 22 Ocak tarihinde altı ayrı alanın uzmanlarıyla yapay zekanın yarışmasını içeren “Asrın Savaşı: Yapay Zeka İnsana Karşı” adlı programda 1996 yılında ölen ünlü şarkıcı Kim Kwang-suk’a yer verecek. Sanatçı Kim Bum-soo’nun I Miss You isimli 2002 yılında çıkan şarkısını seslendirecek. Yeniden canlandırılan sanatçıların sadece sesleri değil tınıları ve teknikleri de kullanılıyor.

 

Kore’de bu çalışmalar artacak gibi gözükmekle beraber ahlaki ve hukuki alanlarda çeşitli sorunlar var. Ölenlerin mirasçılarından izin almak ve şarkıların telif hakları gibi konular ciddi birer sorun olarak duruyor.

 

Fotoğraf: Ciaran O’Brien
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsan Korsana Karşı!