NMPA Lisanssız Uygulamalara Karşı Harekete Geçti

Amerika’nın ulusal müzik edisyonları birliği NMPA, müzik videosu yapma uygulaması Vinkle’a dava açtı. Diğer uygulamalara ise yaklaşık 100 tane durdurma ve çekilme bildirimi gönderdi.

 

15 Haziran Çarşamba günü, NMPA’nın yıllık toplantısında konuşan ticaret grubunun başkanı ve CEO’su David Israelte, müzik videosu yapma uygulaması Vinkle’a karşı yeni bir telif hakkı ihlali davası açtığını duyurdu. Bu, hareket sektörü ABD telif hakları yasası ile uyumlu hale getiren yeni bir mücadeledeki ilk eylemdi. Israelte, uygun şekilde lisanslanmadığına inandığı yaklaşık 100 uygulamaya daha durdurma ve çekilme bildirimleri gönderdiğini söyledi. Bu uygulamalar kullandıkları müziği lisanslı streaming hizmetlerine entegre etmiş olabilirler ancak, uygulamaların hak sahipleriyle arasında bir lisans anlaşması olmaması bu eylemi doğurdu.

 

Israelte, teknoloji sektöründe yankı uyandıracak ve muhtemelen müzik endüstrisi tarafından iyi karşılanacak bu hareket için kampanyasına Apple ve Google’ın uygulama mağazalarını da dahil ettiğini ve konuyla ilgili bildirimler gönderdiğini söyledi. Bu mağazaların, NMPA tarafından telif hakkı yasasını göz ardı ettiği belirtilen uygulamaları kullanıcılar ile buluşturduğunu söyledi.

 

Israelte yaptığı açıklamanın devamında ise, uygulamaların uygun şekilde lisanslanmasını kolaylaştırmak ve uzun ve maliyetli yasal savaşlardan kaçınmaya yardımcı olmak amacıyla NMPA’nın uygulamalara lisans anlaşması hizmeti sağlayan Songclips ile ortak olduğunu söyledi. NMPA, uygulama üreticilerini müzik lisanslamanın yasal gereklilikleri konusunda eğitmeye yardımcı olmak için Uygulama Derneği olan ACT ile de ortaklık kuruyor. ACT, Avrupa ve ABD’de 5.000’den fazla uygulama üreticisini temsil ettiğini iddia ediyor.

 

Israelte, NMPA’nın hiçbir zaman telif hakkı ihlali davasını kaybetmediğinin de altını çizdi.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sanat ve Telif Hakları Konferansı