Niş Abonelik Uygulamaları ve Müzik Endüstrisi

Süper hayran kitlesinin dikkatini çekecek şekilde hizmet sunan niş platformlar, müzik streamingin ticari anlamda büyümesine hizmet ediyorlar.

 

Niş müzik hizmetlerinin son örneklerinden birisi karma dövüş sanatları markası UFC’nin Ultimate Sound uygulaması oldu. Aylık 9,9 dolar olan UFC Ultimate Sound uygulaması, “UFC (Ultimate Fighting Championship) sporcularının, müzik ve içerik yoluyla dünyanın dört bir yanındaki hayranlarıyla doğrudan bağlantı kurmalarına fırsat veren ilk müzik streaming ve medya uygulaması” olarak tanımlanıyor.

 

Music Business Worldwide haberine göre geçtiğimiz ay Asya merkezli Music Matters konferansında sanal bir panelde konuşan Tuned Global’in Gelirler Sorumlusu Spiro Arkoudis, müzik streaming sektöründe bu tür marka katılımlarının tüm kayıt endüstrisine faydalı olacağı görüşünde.

 

Arkoudis’a göre UFC gibi markaya bağlı müzik uygulamaları, yalnızca halihazırda abone olmayanları premium müzik streaming dünyasına çekmeye yardımcı olabilir. Arkoudis, B2B müzik teknolojisi ve lisanslama uzmanı Tuned Global’ı, markaların “anahtar teslimi teknoloji” aracılığıyla kendi müzik hizmetlerini başlatmaları için bir “teknik destekleyici” olarak tanımlıyor.

 

UFC Ultimate Sound platformunu oluşturan ve bu hizmet için Tuned Global ile birlikte çalışan Norveç merkezli ACX Music CEO’su Svein Sorgard ise aynı panelde, “paralarını etkinlikler için harcamak isteyen özel bir hayran kitlesi olan UFC’nin, aboneli bir müzik uygulaması başlatması gereken mükemmel bir marka olduğunu” anlattı. Sorgard’a göre UFC izleme başına ödeme uygulamasında dünyanın en büyüğü.

 

UFC 251 etkinliğinde dövüş sanatçıları Usman ve Masvidal’ın rakip olarak yer aldığı karşılaşmada görüntüleme başına 64,99 $ ‘lık ödeme ile yalnızca ABD’de 900 bin, uluslararası satın alımlar dahil toplamda 1,3 milyon izleme başına ödeme alındığı bildirildi.

 

Bu da bu bağlamdaki insanların bir hizmet için ödeme yapmaya alıştıkları anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Vinyl - Long Play'in Önlenemez Yükselişi

 

UFC uygulamasına ek olarak, Tuned Global daha önce Coca Cola, Warner Music Group, Virgin Mobile, Universal Music Group, Line Music, Pizza Hut ve Samsung gibi markalar ve ortaklar için müzik teknolojisi çözümleri sağlamıştı.

 

Şirket, “The Singing Pizza” uygulamasını oluşturmak için Universal Music Malaysia ve müşterileri Pizza Hut ile birlikte çalıştı. Kampanya dokuz ay boyunca iki haftada bir güncellenen 200 şarkıdan oluşan özel bir çalma listesi içeriyordu. Uygulama, pizza kutularına ve menülere basılmış bir QR koduyla indirilebilirdi.

 

Müzik sektöründe bu şekilde marka uygulamalarıyla niş platformların oluşturulması kalıcı bir etki yaratabilir. Nitekim  Music Business Worldwide’da yayınlanan habere göre Arkoudis Asya merkezli Music Matters Konferansı’nda “Şu anda abone olmayan bir kitleyi eğiterek, bu marka uygulamaları aracılığıyla daha fazla farkındalık yaratılabilir ve ardından mevcut hizmetlere geçiş için potansiyel bir zemin sağlanabilir” diyerek buradaki potansiyele dikkat çekiyor.

 

Fotoğraf: Maulik Sutariya