NFT Satışı Davaya Konu Oldu

Miramax, Tarantino’ya NFT satışı üzerindeki telif hakkı ihlali nedeniyle dava açtı.

 

Gelişen teknolojiler yeni hukuki sorunlara sebep oluyor. Yeni teknolojik gelişmeler ışığında hayatımıza giren NFT için ilk dava haberi kült film “Pulp Fiction-Ucuz Roman” yapımcısı ve yönetmeni arasında gerçekleşecek gibi görünüyor.

 

Film stüdyosu Miramax, Quentin Tarantino’nun yapmak istediği NFT satışına haklara sahip olmadığı iddiasıyla karşı çıktı. Tarantino’ya karşı Miramax telif hakkı, ticari marka ve sözleşme ihlali nedeniyle tazminat talebiyle dava açtı.

 

Tartışma Quentin Tarantino’nun, Ucuz Roman filminin yedi ‘Özel sahnesini’ NFT biçiminde açık artırmaya çıkarma planları sonrasında yaşandı. TorrentFreak haberine göre yapımcı firma tarafından Tarantino’ya satışı durdurması ve iptal etmesi için ihtar gönderse de yönetmen bu ihtarı dikkate almadı, satışın kendisinde saklı kalan haklar kapsamında olduğunu söyledi. Sonrasında yapım şirketi dava yoluna başvurdu.

 

Dava, Tarantino’nun “Senaryo yayını” hakkı da dahil olmak üzere saklı hakları kapsamında neler yapıp yapamayacağını belirlemek zorunda kalacak. Yapım şirketi davalı Tarantino’nun film üzerindeki haklardan tek taraflı olarak yararlanmaya ve kazanç elde etmeye çalıştığını iddia etti.

 

Dava ile Miramax, NFT satışlarını durdurmayı amaçlıyor. Ayrıca film şirketi Miramax, telif ve marka ihlalleri için tazminat talep ediyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yout’un Davası Reddedildi