NFT Dünyasında Neler Oluyor?

Müzik dünyası ile NFT dünyasının iş birliği hızla derinleşiyor. Hemen her gün yeni bir firma ya da sanatçının NFT dünyasına katıldığını duyuyoruz.

 

NFT müzik iş birliğindeki önemli alanlardan birisi ön finansman sağlanması. Sanatçılar çıkaracakları albüm veya single için hayranlarından haklardan pay alma karşılığında fon sağlıyorlar. Bu alandaki önemli başarı öykülerinden birisi de Hip Hop şarkıcısı Nas’ın Ocak ayındaki girişimi. Satışı gerçekleştiren Royal platformu hızla tükenen NFT’lerden 500.000 dolar gelir elde edildiğini açıkladı. Aynı platform 29 mart 2022 tarihinde Diplo’nun Don’t Forget My Love isimli albümünü satışa sundu.

 

2020 yılında 95 milyon dolar olan NFT pazarı 2021 yılında 25 milyar dolara yükselirken bir çok yeni platform piyasaya giriyor. Bunlardan birisi de FUEL. Berlin kökenli FUEL yatırımları için 1,67 milyon dolar fon topladı.

 

NFT. Storage isimli şirket ise NFT yüklemelerinin 50 milyon adeti aştığını duyurdu. Firma son bir yıl içinde % 250 büyüdüğünü de açıkladı.

 

Gelişmelerin yanı sıra NFT dünyası bazı traji-komik olaylar da yaşıyor. Bored Ape Yacht Club tarafından hazırlanan bir NFT’nin başlangıç tahmini fiyatı 350 bin dolar iken bu kadar düşük bir rakama satılmasının ardında sahibinin DAI ile Etheriumu karıştırmasının yattığı tahmin ediliyor. DAI kripto piyasasındaki bir para birimi ve bir dolara eşit. Satıcının DAI ile takriben 3.000 dolar değerindeki Etheriumu karıştırdığı tahmin ediliyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Warner Sanal Dünyada İddialı