New York’taki Müzik Yasağı Hakkında İhtiyati Tedbir Kararı

New York’ta biletli canlı müzik etkinliklerinin yasaklanması, müzisyen Michael Hund tarafından mahkemeye taşınmıştı. Mahkeme “Pandemi halinde bile eyalet polisinin gücünün sınırlara tabi olduğunu ve eyalet tarafından kamu sağlığını koruma amacıyla alınacak önlemlerin anayasal hakları ihlal edemeyeceğini” belirterek ihtiyati tedbir kararı verdi.

 

Yasaklama haberinin detayları için tıklayınız. 

 

Eyalet İçki Birimi (SLA) tarafından yayınlanan karar ile mekanlarda müzik yayınlarının ve programlarının biletli veya reklamı yapılarak organize edilmesinin yasak olduğu belirtilmiş, mekanlarda ana unsur olmaksızın müzik çalınmasının serbest olduğu bildirilmişti. Etkinliklerin önceden reklamının yapılması veya bilet satışı yasaklanmıştı.

 

Hund tarafından yapılan başvuruyu değerlendiren Buffalo Bölge Mahkemesi Hakimi John L. Sinatra, yasağın esas olarak mekanları hedef almakla birlikte müzisyenin çalışma imkanlarını da etkilediğini ve bu nedenle davayı kabul ettiğini bildirdi.

 

Yargıç yasaklamanın canlı müzik türleri arasında fark gözeterek rasgele yapıldığını ve “Pandemi halinde bile eyalet polisinin gücünün sınırlara tabi olduğunu ve eyalet tarafından kamu sağlığını koruma amacıyla alınacak önlemlerin anayasal hakları ihlal edemeyeceğini” belirtti.

 

Hund’ın Anayasa’nın Birinci Maddesi ile tanınan haklarının ihlal edildiğini belirten Yargıç Sinatra, SLA tarafından yayınlanmış 3/4 Aşama Yönergesi hakkında ihtiyati tedbir kararı verdi. Kararla ilgili olarak SLA tarafından temyiz yoluna başvurulması bekleniyor.

 

Fotoğraf: Udayaditya Barua
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsan IPTV Yayına 2,7 Milyon USD Tazminat Cezası