Nesnelerin İnterneti Hakkında Antitröst Soruşturması

Avrupa Konseyi 16 Temmuz’da resmi internet sitesinde yaptığı basın açıklamasıyla nesnelerin interneti hakkında antitröst soruşturması başlattığını duyurdu.

 

Avrupa Konseyi tüketici bağlantılı  ürünler ve servislere  ilişkin nesnelerin interneti sektörü hakkında antitröst soruşturması başlattı. Sorgulama, bir ağa bağlı olan ve örneğin bir sesli asistan veya mobil cihaz aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilen ürün ve hizmetlere odaklanıyor. Bu soruşturmaya akıllı ev aletleri ve giyilebilir cihazlar da dahil edildi. Komisyon soruşturma sonucunda  elde edilen pazar bilgileri ile sektörde rekabet hukukunun uygulanmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 

Rekabet politikasından sorumlu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, “Nesnelerin internetinin önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde büyümesi ve Avrupalı tüketicilerin günlük yaşamlarında sıradan hale gelmesi bekleniyor. Bakkal listenizi yapan akıllı bir buzdolabı hayal edin, söz konusu alışveriş listesini akıllı cihazınıza yaptırdığınızı ve bu listenin sipariş ettiğiniz mağazadan  bir kelimeyle otomatik olarak açılan kapınıza gönderebildiğini düşünün, bu gibi olasılıklar sonsuz. Ancak kullanıcı verilerine erişim, bu sektördeki başarıda oldukça önemli, bu yüzden piyasa oyuncularının rekabeti bozmak veya bu pazarları rakiplere kapatmak için bu tür veriler üzerinde kontrollerini kullanmadığından emin olmalıyız. Bu sektör araştırması,  pazarın doğasını ve olası rekabet sorunlarının etkilerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.” diye belirtti.

 

Başlatılan soruşturma yoluyla Komisyon, potansiyel rekabet konularının niteliğini, yaygınlığını ve etkilerini daha iyi anlamak ve bunları AB antitröst kuralları ışığında değerlendirmek için piyasadaki bilgileri toplayacak.

 

Sektör araştırması, giyilebilir cihazlar (örneğin akıllı saatler veya fitness takip cihazları) ve akıllı ev bağlamında kullanılan buzdolabı, çamaşır makineleri, akıllı TV’ler, akıllı hoparlörler ve aydınlatma sistemleri gibi tüketici cihazlarını kapsayacak. Ayrıca müzik ve video stream hizmetleri gibi akıllı cihazlarla sunulan hizmetler ve bunlara erişmek için kullanılan sesli yardımcılar hakkında da bilgi toplanacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Korsan Yayınlara Dava

 

Sonuçları analiz ettikten sonra, komisyon belirli rekabet sorunları saptarsa, kısıtlayıcı iş uygulamaları ve baskın piyasa pozisyonlarının kötüye kullanılmasına ilişkin AB kurallarına uyumu sağlamak amacıyla vaka incelemelerini başlatabilir.Soruşturma, komisyonun dijital stratejisi çerçevesinde başlatılan diğer eylemleri, özellikle yapay zeka (AI), veri ve dijital platformlarla ilgili düzenleyici girişimleri tamamlıyor.

 

Önümüzdeki haftalarda komisyon, AB genelindeki tüketici ile ilgili nesnelerin internetinde aktif olan çeşitli ürün ve hizmetlere bilgi talepleri gönderecek. Bu şirketler, örneğin akıllı cihaz üreticileri, yazılım geliştiricileri ve ilgili servis sağlayıcıları olabilir. AB antitröst kuralları uyarınca komisyon, şirketlerin ve ticaret birliklerinin sektör soruşturmasının bir parçası olarak bilgi, belge veya beyan sunmasını isteyebilir.

 

Reuters’a göre, Amazon, Apple ve Google’ın akıllı hoparlörleri ve sesli asistanları bu soruşturmanın merkezinde yer alacak.

 

Bu soruşturma aynı zamanda Apple için başlatılan diğer antitröst soruşturmalarla eş zamanlı olarak devam edecek.

 

Komisyon, 2021 baharında gelen cevaplar hakkında bir ön rapor yayınlamayı planlıyor. Nihai rapor ise 2022 yazında yayınlanacak.

 

Fotoğraf: Daniel Cañibano