Müzik Yorumcuları Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Şeşen: “Umudumuzun Sonundayız”

İngiltere Hükümeti kültür ve sanat alanında açıkladığı destek talebi sonrasında meslek birlikleri başkanlarına ülkemizdeki durumu sorduk. MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Şeşen sorularımızı aşağıdaki gibi yanıtladı.

 

İngiltere Hükümeti sanat ve kültür değerlerini gelecek nesillere taşıyabilmek için aralarında müzik sektörünün de olduğu müze, tiyatro, sanat galerileri vb alanlara 1,57 milyar pound destek açıkladı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Pandemi sürecinde sadece İngiltere değil Hollanda, ABD, Almanya, Güney Afrika ve İsviçre hükümetleri de sanatçılarına hem maddi destek sağladı, hem de pandemi sonrasında yaratıcı endüstri alanında çalışan sektörlere bir takım ayrıcalıklar tanıdı. Ne yazık ki ülkemizde yıllar öncesi Hasan Ali Yücel’in bakanlığı dönemi dışında hiçbir zaman bir kültür politikası oluşturulmadığından, daha doğrusu böyle bir gereksinim duyulmadığından her kriz döneminde olduğu gibi yine en büyük sancıyı müzik sektörü çekti, çekiyor görünüşe göre de çekecek.

 

Türkiye müzik sektörü pandemiden etkilendi mi? Temsil ettiğiniz kesim nasıl bir etkiyle karşılaştı?

 

Etkilendi sözcüğü biraz hafif kalır. Müzik sektörü resmen dibe vurdu. Özellikle sektörün canlı müziğe dayanan ve de oldukça önemli bir ekonomi ve istihdam yaratan tarafı resmen çöktü. Telif tarafında ise otel, cafe, bar, lokanta, performans salonlarının kapalı olması nedeniyle bizdeki önemli gelir kalemleri arasında olan umumi mahal gelirlerinden tamamen mahrum kaldı tüm müzik meslek birlikleri. Dolayısıyla bu birliklere üye olan binlerce kişi…

 

Eser sahipleri bir şekilde şarkılarının televizyon radyo ve digital mecralardan çalınması nedeniyle az çok gelir elde etti ama özellikle yorumcu sanatçılar çok zor bir dönemden geçiyor.

 

Destek paketi öncesinde İngiltere müzik endüstrisi 1500 imzalı bir mektupla Hükümete başvurmuştu. Türkiye’de böyle bir çalışma yapıldı mı?

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Geoff Taylor Görevi Bırakıyor

 

Bu pandemi süreci gösterdi ki müzik sektörü çok örgütsüz. Müzisyenler neredeyse birer hayalet gibi. Sigortaları yok, sosyal güvenceleri yok, emekli olmaları ise neredeyse bir hayal. Hatta bana kalırsa biraz daha ileri gideceğim bir sektörden söz etmek imkânsız. Sektör sadece alıveriş ile oluşmaz ve de sadece bir para hareketiyle ayakta kalmaz.

 

Nerede sektörel araştırmalar, dinleyici anketleri, analizler, raporlamalar, istatistikler, eğitimler, çalıştaylar vs ?

 

Sorunuza döneyim, Kültür Bakanımızla ve Telif Hakları Genel Müdürlüğüyle toplantı yaptık raporlar gönderdik acil ihtiyaç paketimizin içeriğinden söz ettik. Hem bu salgın süresince hem de salgından sonra neler yapılabilir onları sıraladık. Özellikle bu ağır şartlarda yıllardır alamadığımız ve sanatçı’nın tazminatı olan ÖZEL KOPYALAMA HARCI’nın bir an evvel ilgili sektörlere verilmesini istedik. Ama olumlu geri dönüş alamadık. Hala beklemedeyiz.3 Büyük şehrin belediye başkanlarıyla video toplantılar yaptık. Digital konserlerden söz ettik. Kültüre ayrılan bütçenin kültüre harcanmasını talep ettik. Sağolsunlar onlardan da bir ses seda çıkmadı…

 

Hükümetin sektöre desteği var mı? Beklentileriniz nedir?

 

Hükümetin daha doğrusu bakanlığımızın -KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI-kültürden ziyade turizm alanına yönelik tedbirleri var. Bir her zamanki gibi üvey evladız. Bizler naçizane bir takım öneriler de bulunduk zaten ve de bu ülkenin vatandaşıysak sadece hükümetten de değil “baba” dediğimiz devletten de beklentilerimiz var tabii ki. Ama umudumuzun da sonuna geldik artık…