Müzik Yapımcıları Meslek Birliği Başkanı Bülent Seyhan: “Kamunun Sistematik Bir Desteği Söz Konusu Değil”

İngiltere Hükümeti kültür ve sanat alanında açıkladığı destek talebi sonrasında meslek birlikleri başkanlarına ülkemizdeki durumu sorduk. MÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Seyhan sorularımızı aşağıdaki gibi yanıtladı.

 

İngiltere Hükümeti sanat ve kültür değerlerini gelecek nesillere taşıyabilmek için aralarında müzik sektörünün de olduğu müze, tiyatro, sanat galerileri vb alanlara 1,57 milyar pound destek açıkladı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Korona salgını tüm dünyada kültür ve sanat etkinliklerini vurdu. Özellikle canlı performanslar çok derinden etkilendi. Sektör kendi içinde dayanışma kampanyaları yaptı ama bunlar yeterli olamadı. Hemen her ülkede hükümetlerden destek istendi. Böylesine kapsamlı destek verilmesi kültür ve sanat sektörleri için bir can suyu olacaktır.

 

Türkiye müzik sektörü pandemiden etkilendi mi? Temsil ettiğiniz kesim nasıl bir etkiyle karşılaştı?

 

Ülkemiz müzik sektörü pandemiden elbette etkilendi. Konserler iptal oldu, mekanlar kapandı. Mekan deyince sadece eğlence yerleri anlaşılmasın. Müzik sektörünün gelirlerinde önemli yer tutan umumi mahal telif gelirleri de otel, lokanta, market vb. yerlerin kapanmasıyla büyük düşüş gösterdi.  Yeni albüm yapılamaz hale geldiği gibi reklam geliri paylaşımına dayalı YouTube gibi mecralarda da gelirler düştü. Bunlara yayın kuruluşlarını da eklediğiniz zaman zararın büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır.

 

Bu durum sektörde çalışanları özellikle organizasyon işlerinde çalışanları, ses ve ışık teknisyenleri gibi insanları işsiz ve yardıma muhtaç hale getirdi.

 

Destek paketi öncesinde İngiltere müzik endüstrisi 1500 imzalı bir mektupla Hükümete başvurmuştu. Türkiye’de böyle bir çalışma yapıldı mı?

 

Türkiye’de meslek birlikleri olarak bağlantılı olduğumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde birçok girişimde bulunduk. Sıkıntılarımızı anlattık. Belediyelerle temas kurduk ve kültürel faaliyetlerine devam etmelerini istedik. Ne var ki bunlara olumlu cevap alamadık.  Sektörde bireysel yaygın bir imza kampanyası şeklinde girişimler de yapılamadı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD’de Streaming % 17 Büyüdü

 

Yapılmadıysa neden gerçekleştirilemedi?

 

Öncelikle farklı sektörler sonra da müzik sektörü içinde yer alan insanların ortak hareketi sağlanamadı. Bireylerin öne çıktığı bazı girişimler oldu ama güçsüz kaldı. Bunun sonucunda sistemli önlemler paketi yerine konser gibi bazı destek uygulamaları yapıldı ancak bunlar da son derece sınırlı sayıda insana ulaştı. Oysa özel kopyalama harçlarının hak sahiplerine dağıtılması dahi önemli bir katkı olacaktı.

 

Hükümetin sektöre desteği var mı? Beklentileriniz nedir?

 

Yukarıda da belirttiğim gibi kamunun sistematik bir desteği söz konusu değildir. Oysaki sorun kültürel değerlerimizin gelecek nesillere kesintisiz olarak aktarılmasını sağlamaktır. İngiltere Hükümeti başbakan ve Kültür Bakanı’nın ağzından bunu açıklıkla dile getirmiştir. Halbuki hemen yapılabilecek birkaç şey mevcuttur. Örneğin özel kopyalama harçları derhal hak sahiplerine verilebilir. Konser biletlerinden, müzik satışlarından, müzik aboneliklerinden KDV alınmasına kitapta olduğu gibi son verilebilir. Belediyeler ve kültürel kurumlar bütçelerini bu amaçla kullanabilirler.  Sadece bunların yapılması bile sektöre can suyu olacaktır.