Müzik ve Yapay Zeka İşbirliği Artıyor

Yapay Zeka uygulamaları geliştikçe farklı sektörlerdeki kullanımları da artıyor.  Son adımlar oyun sektörü ve müzik oluşturma alanlarında atıldı.

 

Yapay zeka farklı biçimlerde kullanılabiliyor. En yaygın kullanım biçimi fazla bir değişiklik göstermeden kendini tekrar eden işlerde görülüyor. Ne var ki müzik böylesi bir alan değil. Kişilere ve onların haldeki durumlarına bağlı olarak değişim gösteriyor.

 

YZ alanındaki gelişmeler bu sorunu aşmaya başladı. Son dönemde ortaya çıkan yeni bir YZ uygulaması oyunlarla müziğin birleştirilmesini sağlıyor.

 

Müziksiz bir oyun düşünmek neredeyse mümkün değil ama her oyuncunun müzikleri beğenmesi de söz konusu değil. Bu nedenle bir çok oyuncu kendi çalma listelerini dinliyor. Ne var ki bu dinlemeler oyunun ritmine paralellik sağlayamıyor ve ayrı bir streaming olarak kalıyor.

 

Bir başlangıç şirketi olan XMind yeni uygulaması Game DJ ile bu sorunu aşmış gözüküyor. Game DJ oyuncunun dinlediği müzikle oyun etkinliklerini entegre ediyor. Etkinlikler arttığında müzik canlanıyor ama oyuncu karakteri seçimi gibi anlarda durgunlaşıyor.

 

Bir diğer gelişme de müzik üretimi alanında ortaya çıktı. Soundfull isimli müzik üretimi platformu Universal Music Group, Beatport ve Disney gibi büyük isimlerden 3,8 milyon dolarlık fon sağladı. Soundfull müzik üretmek konusunda çok az bilgisi olan insanların bile stüdyoda üretilmiş müzikler kalitesinde besteler yapmasına olanak sağlıyor. Daha önce yapılmış olan müzikleri indirerek kendi zevklerine uygun müzikleri telif hakları koridorlarında dolaşmadan üretebilmelerine imkan veriyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Ultimate Semineri Yapılıyor