Müzik Platformu Çalışmalarına Başladı

Türkiye müzik endüstrisinin ihtiyacı olan desteği görebilmesi için “Görünür” olma ihtiyacı olduğu ve görünürlük için de “Veri” gerektiği iddiasıyla, gerekli veriyi toplamak amacıyla kurulan Müzik Platformu internet sitesi açıldı ve çalışmalarına başladı.

 

Platform, hedeflerini gerçekleştirebilmek için www.muzikplatformu.com alan adlı internet sitesinden müzik endüstrisinde çalışan herkesin bilgilerini girmesini bekliyor.

 

Bu bilgilerle platform; müzik endüstrisinde çalışan kişi sayısına, müzik endüstrisinde çalışanların sigorta durumuna, müzik endüstrisindeki meslek kollarına ulaşmak istiyor.

 

Bilgiler anonimleştirildikten sonra  kamu kurumları ile aşağıda belirtilen çalışmaların  yapılması hedefleniyor:

 

  • Sanatçıların ve müzik endüstrisi emekçilerinin ihtiyaçlarına/çalışma koşullarına göre sigorta mevzuatının iyileştirilmesi ve çalışan herkesin sosyal güvencesinin sağlanması

 

  • Müzik endüstrisinde çalışan herkesin “Mesleki yeterlilik belgesi” alması, bu belge ile müzik endüstrisinde çalışanların resmi ve özel kuruluşlarda mesleklerini icra ettiklerine dair başka herhangi bir dokümana ihtiyaç duymamaları

 

  • Mesleki yeterlilik belgesinin sağlayacağı faydalardan müzik endüstrisi çalışanlarının faydalanması (SGK prim hibeleri, e-devlet sisteminde meslek bilgisinin otomatik gözükmesi vb.)

 

Platformun internet sitesinde, başvuru yapan kişilerin bilgilerini hiçbir kurum ve kuruluşla paylaşılmayacağını belirtiyor. Kültür Ve Turizm Bakanlığı, MÜ-YAP, MÜYORBİR, MÜZİK-SEN, MESAM,  MÜYABİR, TOBB Kreatif Meclis, projeyi destekleyen kurumlar arasında yer alıyor.

 

Platformun ilk hedefi, müzik endüstrisine emek veren kişilerin sigortalanmasını ve mesleki yeterlilik belgesi almasını sağlamak. Sonrasında müzik endüstrisinin diğer verilerini toplayarak Türkiye müzik endüstrisi haritasını çıkararak endüstrinin bütününü görünür kılmaya çalışılmak olarak bildiriliyor.

 

Müzik Platformu resmi internet sitesine ulaşmak için tıklayınız.

 

Platformda Instagram yayınları ile proje ve sektörün sorunları hakkında konuşmalar da yer alıyor. Bunlardan birisi Müzik Platformu kurucusu Merve Eryürük ile müzisyen Alp Ersönmez’in Instagram yayını.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify ve Sanatçılar Arasında Tartışma Sürüyor

 

Platformun resmi Instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

 

Fotoğraf: muzikplatformu