Müzik Endüstrisi’nden Protesto

Amerikalı siyah vatandaş George Floyd’un tutuklama sırasında Minneapolis’te polis memuru tarafından boğularak öldürülmesinin ardından müzik endüstrisi de tepkisini ortaya koydu.

 

George Floyd’un öldürülmesinden bir hafta sonra müzik dünyasının önde gelenleri “#TheShowMustBePaused” (Şov Durmalı) etiketi ile “Blackout Tuesday / Salıyı Karartın” medya kampanyasını başlattı.

 

Spotify, Columbia Records, Warner Music Group, Capitol Music Group, UMG, Sony Music, Sony/ATV, Def Jam, Elektra Music Group, Kobalt, Interscope Geffen A&M, Island, Republic, Virgin, Bandsintown gibi çok sayıda müzik şirketi ve sanatçı sosyal medyadan çağrıda bulunarak 2 Haziran’da faaliyette bulunmayacaklarını duyurdular.

 

Warner Music ayrıca “Black Live Matter” ve diğer kuruluşlara bağışta bulunacağı sözü vererek Salı günü dayanışma içinde olacaklarını açıkladı.

 

Saatler içinde müzik endüstrisindeki birçok sanatçı ve plak şirketi destek mesajlarını paylaştı.

 

Capitol müzik grubu masum bir siyahın öldürülmesi nedeniyle Salı günü protestoya katılıp işlemde bulunmayacaklarını belirtti. Ülkedeki sosyal ve radikal adaleti sağlama çabalarını daha da ileri taşımalarına yardımcı olmak için, “Color of Change” isimli sivil toplum örgütüne bağışta bulunduklarını açıkladı. Sosyal medya hesabından yaptıkları açıklamada daha fazlasını yapmaya kararlı olduklarını ve ilerleyen zamanda başka eylem planlarını açıklayacaklarını belirtti. Destek toplamak adına, öldürülen George Floyd için açılan fon hesabının ve “Color of Change” sivil toplum örgütünün internet adresini paylaştılar.

 

Atlantic Records’da sosyal medyada yayınladıkları mesajda, 2 Haziran Salı günü, Warner müzik grubu ile birlikte “Black out Tuesday” dayanışmasına destek vereceklerini belirtti. “Bu sadece bir gün olsa da, gerçek değişim mücadelesine karşı koymaya kararlıyız. Bu günü, şirket olarak değişime karşı harekete geçmek için neler yapabileceğimizi kolektif olarak düşünmek için kullanacağız ve önümüzdeki haftalarda ve aylarda adımlar atacağız.” ifadelerine mesajında yer verdi. Sosyal medyada yaptıkları duyuruda “George Floyd için Adalet” başlıklı imza kampanyasına da yer verdiler. Ayrıca George Flyod anma fonu ve “Black Lives Matter” için destek çağrısında bulundular.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Facebook Clubhouse Benzeri Üzerine Çalışıyor

 

Spotify resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, “Irkçılık, adaletsizlik ve eşitsizliğe karşı mücadelede çalışanlarımız, ortaklarımız, sanatçılarımız, yaratıcılarımız siyah toplumla bir aradayız. Şimdi sessiz kalma zamanı değil. Siyahların seslerinin duyulabilmesi için platformumuzun gücünü kullanmaya devam edeceğiz.” mesajını paylaştı.

 

Sony Müzik de resmi sosyal medya hesaplarından yayınladıkları mesajla, 2 Haziran günü yapılacak eyleme destek vereceklerini belirtti.

 

Universal Müzik Grubu da resmi instagram hesabında yaptığı paylaşımla 2 Haziran’daki eyleme katıldığını paylaştı. Aynı zamanda Universal Müzik paylaşımında eylemde yer alan Republic Records, Island Record, Interscope Records, Capitol Records, Def Jam Recordings gibi diğer şirketlerin de eyleme destek mesajlarını paylaştı.

 

Bu ve bunun gibi örnekler Amerika ve dünyada paylaşılmaya devam ediyor. 2 Haziran’da Amerika’da müzik endüstrisinin öncü isimleri hep birlikte “Blackout Tuesday” diyecek.